Današnja Srbija duboko je podeljena na dva suprotstavljena tabora – proevropski i antievropski i od ishoda ove konfrontacije zavisi budućnost zemlje. U proevropskom opredeljenju lako su prepoznatljive neke osnovne vrednosti partizanskog pokreta i antifašističke borbe koje predstavljaju čvrstu vezu sa demokratskim snagama Evrope.

Današnja Srbija duboko je podeljena na dva suprotstavljena tabora – proevropski i antievropski i od ishoda ove konfrontacije zavisi budućnost zemlje. U proevropskom opredeljenju lako su prepoznatljive neke osnovne vrednosti partizanskog pokreta i antifašističke borbe koje predstavljaju čvrstu vezu sa demokratskim snagama Evrope. A kada se ogole priče o tome da „nam Evropa nije potrebna i da su tamo naši neprijatelji“, postaje jasno da je antievropski tabor, privržen duhu i opredeljenjima četničkog pokreta, faktički nespreman i nesposoban za ravnopravnu saradnju sa susednim narodima i državama, što mu automatski oduzima evropsku legitimaciju. Otuda njegov antievropeizam nije stvar političke taktike, već svesti da u Evropi nema mesta za njegova strateška opredeljenja i ciljeve.
Reč je o suštinski suprotstavljenim kulturnim modelima koji se ne mogu pomiriti trulim kompromisima, a još manje proklamacijama i dekretima poput onog o izjednačavanju prava četnika i partizana. Ohrabruju pri tom javna istraživanja koja pokazuju da građani budućnost sve više vide u Evropi i višem standardu, a ne u mitovima i prohujalim vekovima. To jača uverenje da Srbija ima snage da na političkom planu nedvosmisleno podrži proevropsku orijentaciju i uskrati poverenje onima koji bi da je udalje od Evrope i pretvore u pravoslavnu džamahiriju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari