Kako se približavamo komemoraciji u Srebrenici i kako se moj jednogodišnji mandat u svojstvu izaslanika visokog predstavnika za Srebrenicu uskoro završava, htio bih s vama podijeliti neka razmišljanja o budućnosti ovoga grada.
Na početku želim naglasiti važnost konstruktivne saradnje domaćih i međunarodnih vlasti kako bi Srebrenici posvetili potrebnu pažnju.

Kako se približavamo komemoraciji u Srebrenici i kako se moj jednogodišnji mandat u svojstvu izaslanika visokog predstavnika za Srebrenicu uskoro završava, htio bih s vama podijeliti neka razmišljanja o budućnosti ovoga grada.
Na početku želim naglasiti važnost konstruktivne saradnje domaćih i međunarodnih vlasti kako bi Srebrenici posvetili potrebnu pažnju. Ured visokog predstavnika i posebno Ambasada Sjedinjenih Američkih Država biće i dalje aktivno angažovani u tom području. Potrebno je uraditi još mnogo posla, ali vjerujem da se Srebrenica kreće u pozitivnom pravcu.
Naravno, Srebrenica će i dalje biti osjetljiv i bitan faktor u političkom životu ove zemlje. Politički lideri mudro su postupili kada su početkom maja usvojili izmjene Izbornog zakona, kojima je predratnim stanovnicima Srebrenice omogućeno da na oktobarskim izborima glasaju u ovoj opštini. Ovo je adekvatna mjera; ona, s pravom, preživjelim Srebreničanima osigurava veći uticaj. Političke stranke sada moraju reagovati tako što će predložiti kompetentne kandidate za opštinske vlasti – ljude koji mogu raditi na ujedinjavanju građana Srebrenice.
Problemi Srebrenice mogu se rješavati samo na osnovu dijaloga; ne konfrontacijom. Lideri lokalne zajednice su, uz podršku Vlade Republike Srpske, napravili važan korak i počeli razgovarati o osnivanju centra za dijalog u Srebrenici. Takav centar mogao bi funkcionisati kao stalni, nezavisni forum za komunikaciju između lokalnih zajednica i trebalo bi da dobije međunarodnu podršku.
Konačno se realizuju neki elementi paketa mjera Vijeća ministara BIH za pomoć Srebrenici u iznosu od 10 miliona KM, a koji je usvojen u septembru prošle godine. Do kašnjenja u provedbi došlo je zbog ograničenih kapaciteta opštine da provede pripremu projekta i ostale tehničke procedure, te potrebe da se pažljivo prate sve procedure nabavke. Ako se ove poteškoće budu prevazišle, a navedena sredstva efikasno trošila, postoje izgledi daljeg finansiranja od strane Vijeća ministara. Republika Srpska je ove godine opet odobrila razvojna sredstva za Srebrenicu, a Federacija sredstva za podršku održivog povratka…
Budućnost Srebrenice najbolje se može osigurati putem ekonomskog razvoja. Međunarodni donatori moraju i dalje koordinirati svoje aktivnosti pružanja pomoći, te osigurati da ovi programi imaju vidljiv učinak kojim se rješavaju prioritetna pitanja u ovoj zajednici. Za otvaranje više ekonomskih šansi u Srebrenici ključne su privatne investicije i stvaranje novih radnih mjesta. Sa zadovoljstvom mogu reći da je USAID imenovao stalnog poslovnog konsultanta, s boravištem u Srebrenici, koji će, zajedno s opštinom, raditi na promociji novih kompanija i nastavku aktivnosti započetih Investicijskom konferencijom, koja je održana u novembru prošle godine…
Budućnost Srebrenice zavisi i od zadovoljenja pravde. Činjenica da lokalne i regionalne vlasti nisu uhapsile Radovana Karadžića i Ratka Mladića, kao i zakašnjelo pokretanje istrage protiv lica s tzv. srebreničkog spiska i dalje će ometati napore usmjerene ka pomirenju u BIH i širom cijelog regiona. Zbog toga je Vijeće za implementaciju mira insistiralo da BIH najzad izradi državnu strategiju za rješavanje slučajeva ratnih zločina, koja utvrđuje jasne standarde i prioritete za istragu i krivično procesuiranje svih ratnih zločina. Mi, i lokalni i međunarodni organi vlasti, snosimo zajedničku odgovornost za realizaciju ovih koraka što je prije moguće. Zajedno možemo pomoći građanima Srebrenice da se suoče s prošlošću i na taj način okrenu ka budućnosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari