…Zašto se Moskva kladi na Tadića? Verovatno zato što konfrontacija sa Zapadom zbog Srbije ne ulazi u planove Kremlja.
Ideja Nikolića o razmeštanju naših baza u srpskim planinama na prvi pogled može izgledati privlačno. Drznik koji greje samoljublje. Ali, ruku na srce, da li mnogi ozbiljni analitičari veruju u njeno ostvarenje? Populisti Nikolićevog tipa, kada dođu na vlast posle burnih izbornih kampanja, imaju običaj da zaborave vruća obećanja koja su dali.

…Zašto se Moskva kladi na Tadića? Verovatno zato što konfrontacija sa Zapadom zbog Srbije ne ulazi u planove Kremlja.
Ideja Nikolića o razmeštanju naših baza u srpskim planinama na prvi pogled može izgledati privlačno. Drznik koji greje samoljublje. Ali, ruku na srce, da li mnogi ozbiljni analitičari veruju u njeno ostvarenje? Populisti Nikolićevog tipa, kada dođu na vlast posle burnih izbornih kampanja, imaju običaj da zaborave vruća obećanja koja su dali. Pogotovo tako egzotična. A stanovnici Kopaonika će podići narodni ustanak ako se sutra zajedno sa skijaškim uspinjačama pojave strane rakete i radari. Iako su bratski, pravoslavni.
Još jedna tema koja uzbuđuje Moskvu – mogućnost članstva Srbije u NATO-u. Stav Nikolića prema tom pitanju imponuje: on insistira na vanblokovskom statusu. Što se tiče Tadića, sadašnji predsednik je tokom cele kampanje pažljivo obilazio osetljivu temu. To je i razumljivo: još je sveže sećanje na natovsko bombardovanje 1999. Ali, ovo ćutanje teško da može dovesti u zabludu nekoga u Srbiji: Tadićeva ekipa nema ništa protiv članstva u NATO. To je svima davno poznato.
Pa šta? Da li je to toliko strašno za Rusiju? Na nivou emocija – da, neprijatno je, kod nas ne vole NATO. Međutim, članstvo Srbije u NATO-u ne predstavlja realnu pretnju za Moskvu. Na kraju krajeva, ne pripremamo se da ratujemo s NATO-om na dalekom balkanskom frontu.
A u dugoročnoj perspektivi pripajanje Beograda evroatlantskim strukturama može da ispadne čak i korisno. Ko god bio na vlasti u Srbiji, on ne može da ignoriše simpatije naroda prema Rusiji, koje su sada naročito pojačane zbog Kosova. Dakle, stupanjem u Evropsku uniju i NATO, Beograd će tamo ojačati „proruski lobi“.
Međutim, to može uslediti samo u slučaju ako za predsednika Srbije izaberu respektabilnog, adekvatnog političara. U slučaju pobede Nikolića Srbija se može pretvoriti u evropskog izgoja tipa Lukašenkove Belorusije. Nju niko neće uzimati u obzir, nezavisnost Kosova biće priznata u rekordno kratkom roku. A takva Srbija teško će postati izvršilac interesa Rusije na Balkanu. A tim više u ujedinjenoj Evropi.
I strateški značaj ugovora koje s Gasprom priprema da potpiše sa Beogradom će potamneti ako predsednik Srbije postane idejni naslednik Vojislava Šešelja, koji je predlagao „da se Hrvatima vade oči zarđalim kašikama“. S takvim ljudima se jedino može piti šljivovica u nekoj zabačenoj krčmi, daleko od ljudskih pogleda. Ali, pojavljivanje s njima u pristojnom društvu je nezgodno.
Saveznik, čak i kad je stoprocentno lojalan, ne sme da bude opterećenje. Inače to nije nikakav savez, već sprdnja. Koliko je Moskva imala takvih „vernih saveznika“ među „nesvrstanim zemljama“. I gde su oni sada?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari