Lepo je pročitati da Centralni komitet, čiji sam član bio u njegovom poslednjem sazivu, danas inspiriše rukovodstvo Srbije. To je razlog više da se javim redakciji Danasa zbog insinuacija toj već istorijskoj instituciji iznetim u komentaru „Centralni komitet“ od 15. 9. „Partokratija, partijska država, autoritarizam, predsednik centralnog komiteta i rukovodilac planske privrede“ nisu komunistički izum.

 Uz demokratski šifrovan naziv, naravno, oni su deo društvene nadgradnje kapitalizma od njegovog nastanka, pa i danas. Zar nije današnji predsednik SAD „rukovodilac planske privrede“ jer se neplanska, tržišna pokazala pogubnom po narod? A njegovo ovlašćenje da upotrebi vojnu silu protiv bilo koje države u svetu bez odobrenja Kongresa prerogativ koji premašuje pravo bilo kog CK u istoriji? Mi, komunisti, tu nadgradnju smo preuzeli od kapitalista dok ne pronađemo nešto bolje, što je u SFRJ rezultiralo uvođenjem samoupravljanja.

Iz komentara Danasa vidi se da tu nadgradnju prihvata i vladajuća DS. Ne vraća se ona u komunističku prošlost već u svoju, demokratsku – u vreme kada je bila druga po snazi politička partija u Kraljevini Jugoslaviji i, zajedno sa SRS, zabranila rad KPJ (Obznana). Ili još tačnije – ona kopira današnju osavremenjenu kapitalističku društvenu nadgradnju Zapada.

Suštinska razlika između komunizma i socijalizma nije u nadgradnji već u materijalnoj bazi društva. KPJ je, zahvaljujući zajedničkoj, društvenoj svojini nad sredstvima za proizvodnju i svojim sposobnostima, zaslužna za izvanredan progres i modernizaciju srpskog društva 1941-1991, uključujući tu i oslobođenje zemlje od okupatora i obnovu srpske države (ukinuta 1918), njen uspon u industrijski srednje razvijenu zemlju sa velikim ugledom i uticajem u svetu. Tada smo bili istinski društvo jednakih šansi. Sve je to danas u kolapsu i rasulu. Sa te tačke gledišta nije loše po nas što današnja Vlada pokušava da korišćenjim nekih iskustava KPJ popravi situaciju. Pa i u SAD, i uopšte u svetu, državna, javna svojina stiče primat nad privatnom.

Na kraju, mislim da je antikomunizam danas zastareo. Svet Marksa ozbiljnije shvata nego ranije. Zato redakcija Danasa čini medveđu uslugu Tadiću kvalifikujući ga kao antikomunistu. To znači da on nije predsednik svih građana niti sa takvim shvatanjem može biti. To se onda može reći i za list Danas, koji se pozicionirao kao lovac na komuniste u jednom od najbogatijih lovišta EU u tom pogledu – Jugoistoku Evrope. Zato, verovatno, nemate ništa protiv naziva antikomunisti?!

Autor je predsednik Centra Tito

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari