Do pre nekoliko dana zvaničnici su uveravali građane da neće biti nikakvih poremećaja u snabdevanju ruskim gasom. Jedan od argumenata bilo je i nedavno potpisivanje naftno-gasnog sporazuma, iako u njemu nije bilo reči o redovnim isporukama gasa. Naglo zavrtanje slavina iznenadilo je i nadležne i sve potrošače. Nadležni se pozivaju na novonastale okolnosti, na koje Srbija ne može da utiče. Ma koliko tačno to bilo, od vlasti se, pored objašnjenja, očekuju i neodložne konkretne mere.

Rusko-ukrajinski spor oko dugova i tranzita nije od juče. Poslednjih nedelja prošle godine bilo je dovoljno znakova da se pregovori Moskve i Kijeva mogu završiti bezuspešno, odnosno da će biti obustavljeni dok ne prođu praznici. Moglo se, dakle, pretpostaviti da će se stvari odvijati po najnepovoljnijem scenariju, koji uključuje i niže temperature nego nekoliko proteklih godina. Svaki domaćin, uostalom, većod proleća misli na narednu zimu. To bi moralo važiti i za one koji brinu o državi. Odgovornost za to što skladište prirodnog gasa u Banatskom Dvoru nije završeno najmanje leži na sadašnjoj Vladi. To je dugoročan i nimalo jeftin poduhvat. Zato su ga prethodne vlade i odlagale, sve u nadi da se neće desiti ono što se sad dogodilo. Od prozivanja tih vlada niko se neće ogrejati. Sadašnja je odgovorna zbog toga što je dopustila da je kriza zatekne na novogodišnje-božićnom raspustu.

Izuzev Ukrajine i Mađarske, koje imaju zalihe do kraja zime, gasnim udarom zatečeni su gotovo svi evropski potrošači ruskog gasa. Srbija je, bar po tome, deo Evrope. Za razliku od većine evropskih zemalja, Srbija nema mogućnosti da gas nabavlja s neke druge strane: dostupan joj je samo ruski, koji dolazi preko Ukrajine i Mađarske. Zato nema izbora. Mora što pre završiti Banatski Dvor, nastojati da Južni tok ne ostane samo na papiru i razmišljati o alternativnim izvorima energije. Kratkoročno, mora biti spremnija za nove slične udare. Nedopustivo je da toplane imaju zalihe mazuta za samo nekoliko dana. Da su nadležni blagovremeno proveravali stanje u toplanama, ne bi morali da ih u pratnji kamera obilaze u Božićnoj noći. Izjava premijera Cvetkovića da će situacija biti normalizovana za nekoliko dana nije olakšala muke desetinama hiljada porodica u čijim stanovima su hladni radijatori.

Gasna kriza i njeno nagovešteno rešenje – pozajmica od Mađarske – pokazala je značaj dobrih odnosa sa susedima, u ovom slučaju s Mađarskom. Nema sumnje da će pozajmica koštati više nego nabavka u redovnim okolnostima. I tu je pouka za ubuduće.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari