Prof.dr Ljubodrag Savić Sa oktobarskim i bolnim tranzicionim promenama značajno se izmenila i uloga sindikata. Trebalo je da bude nabolje, ali sindikat danas u Srbiji nema ono mesto kao u razvijenim tržišnim privredama, u kojima je sindikat nezaobilazan socijalni partner, bez čije saglasnosti nije moguće rešiti ni jedno ključno pitanje ekonomskog i socijalnog položaja radničke klase.

Prof.dr Ljubodrag Savić Sa oktobarskim i bolnim tranzicionim promenama značajno se izmenila i uloga sindikata. Trebalo je da bude nabolje, ali sindikat danas u Srbiji nema ono mesto kao u razvijenim tržišnim privredama, u kojima je sindikat nezaobilazan socijalni partner, bez čije saglasnosti nije moguće rešiti ni jedno ključno pitanje ekonomskog i socijalnog položaja radničke klase. Brojno i veoma dobro organizovano članstvo, sa sposobnim i energičnim rukovodstvom, ima veoma efikasan mehanizam za pritisak, zbog čega se zakonski garantovana radnička prava poštuju.
Privatizacija srpske privrede otvorila je novu stranicu sindikalnog delovanja. Stihijska i neobuzdana srpska tranzicija – utemeljena na neoliberalnom konceptu – iznedrila je nove gazde koji su nametnuli i nova pravila ponašanja. U preduzećima „tranzicionih bogataša“ najčešće ne postoji sindikalna organizacija, a ako i postoji, rukovodstvo sindikata uglavnom štiti interese vlasnika, a ne zaposlenih radnika. Nove gazde su iznad zakona, jer neprikosnoveno i samostalno odlučuju da li će i u kojoj meri poštovati zakonska prava radnika. Od zaposlenih se očekuje totalna lojalnost i poslušnost. Oni su tu da ćute, rade koliko gazda traži, za platu kakvu on odredi. Kada neko od oštećenih pokuša da zaštiti svoja prava, obično ostane bez posla. Sudski sporovi traju godinama, a kada se i presudi u korist radnika, njegovo vraćanje na posao je potpuno neizvesno. Srpski put u kapitalizam, umesto u svetlu budućnost, vodi pravo u XIX vek, kada je malo ko mario za položaj radničke klase.
Do devedesetih godina jedinstveni i prilično slab sindikat podeljen je na više novih, ne retko partijski orijentisanih sindikata. U vremenu kada se stotine fabrika prodaju u bescenje, kada stotine hiljada radnika ostaju bez posla, kada tajkuni ne poštuju ni elementarna radnička prava, umesto ljute sindikalne borbe, rukovodstva sindikata sa predstavnicima vlasti vode jalov socijalni dijalog, kupujući vreme za svoj veoma komforan položaj.
U teškim i neizvesnim uslovima srpske tranzicije, sindikati se moraju ujediniti, depolitizovati i izabrati rukovodstvo koje će biti nemilosrdni protivnik i vlasnicima kapitala i srpskim vlastima. Najvažniji zadatak sindikata mora biti poboljšanje ekonomskog i socijalnog položaja radnika, izjednačavanje sa pravima koja važe u Evropskoj uniji i ogorčena i neprestana borba za poštovanje zakonski definisanih prava.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari