– Aktuelna hrvatska vlada koju vode uglavnom desno pozicionirane stranke otvorila je svojevrsni rat sa Rimokatoličkom crkvom u Hrvatskoj. Radikalni crkveni krugovi, kao i konzervativci iz vladajuće Hrvatske demokratske zajednice i Hrvatske seljačke stranke izgubili su bitku u vezi sa donošenjem Zakona o suzbijanju diskriminacije.

– Aktuelna hrvatska vlada koju vode uglavnom desno pozicionirane stranke otvorila je svojevrsni rat sa Rimokatoličkom crkvom u Hrvatskoj. Radikalni crkveni krugovi, kao i konzervativci iz vladajuće Hrvatske demokratske zajednice i Hrvatske seljačke stranke izgubili su bitku u vezi sa donošenjem Zakona o suzbijanju diskriminacije. Premijer Ivo Sanader i velika većina u Saboru presudili su u korist Zakona i modernih evropskih vrednosti, upskos višenedeljnim pritiscima crkvenog vrha koji je pokušo da prikaže zakon kao nemoralan pokušaj da se na mala vrata uvedu homoseksualni brakovi. Stigao je žestok odgovor Crkve – u prvoj propovedi nakon donošenja Zakona kardinal, Josip Bozanić nazvao je pijunima sve one koji se zbog vlasti, novca i moći odriču temeljnih hrišćanskih vrednosti.
Iako je napravila neke ustupke Crkvi, Vlada je u Zakonu ostavila, a Sabor pre dva dana usvojio, za Crkvu sporne delove kojima se zabranjuje diskriminacija zbog polne orijentacije i rodnog indentiteta. Tako je otvoren jedan od najvećih sukoba HDZ i Rimokatoličke crkve, koja tradicionalno, poput crkava u drugim državama u okruženju, ima veliki uticaj na politički život. Pragmatični premijer izabrao je postupno prihvatanje modernih evropskih vrednosti u ovim i dalje škakljivim pitanjima u odnosu na kruta crkvena stajališta. Presudio je u korist Evrope. U izjavi nakon donošenja Zakona, to je potvrdio i jedan od najkonzervativnijih hadezeovaca Andrija Hebrang, koji je u početku bio za prihvatanje crkvenih primedbi. Sanader je na taj način, bar zasad, okrenuo leđa Crkvi na čiju se podršku njegova stranka uveliko oslanja uoči svakih izbora. Istovremeno je napravio još jedan zaokret u politici stranke koju vodi.
Treba reći da novi zakon ne znači zabranu sveštenicima da u svojim propovedima govore protiv gej parova i brakova ili obavezu da omoguće ženama da budu sveštenici, ali svakako predstavlja civilizacijski iskorak. Čak ni najliberalniji krugovi nisu očekivali od Sanadera da u ovom trenutku, u tradicionalno konzervativnom društvu i okruženju, ozakoni homoseksualne brakove. Ipak, brojna udruženja za zaštitu temeljnih ljudskih prava pozdravila su i ocenila ohrabrujućim potez hrvatske vlade i Sabora, očekujući da njihov iskorak motiviše i vlade u regionu da zaštite manjinu od tiranije većine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari