Tokom predizborne kampanje javnosti je kao jedno od najvažnijih spoljnopolitičkih pitanja nametnuta i dilema – Evropa ili Rusija. Radikalski kandidat Tomislav Nikolić nastojao je da se predstavi kao čovek blizak Rusiji, mada moskovski zvaničnici nisu potvrđivali da su na njegovoj strani.

Tokom predizborne kampanje javnosti je kao jedno od najvažnijih spoljnopolitičkih pitanja nametnuta i dilema – Evropa ili Rusija. Radikalski kandidat Tomislav Nikolić nastojao je da se predstavi kao čovek blizak Rusiji, mada moskovski zvaničnici nisu potvrđivali da su na njegovoj strani. Istovremeno, on je primetno snizio antievropsku retoriku, ali time nije ostavio veći utisak ni na zapadne političare ni na domaće birače. Ko glasa za njega, ne čini to zbog njegovog ničim izazvanog poluokreta prema Evropi. S druge strane, Vladimir Putin uputio je uoči prvog kruga rođendansku čestitku Borisu Tadiću. Nadmetanje za ljubav Rusije se nastavlja. Tadić je 27. januara, prilikom potpisivanja naftno-gasnog sporazuma, stajao uz Putina u Kremlju. Želeći da makar malo zasene taj događaj, radikali su istog dana upriličili proglašenje predsednika Rusije počasnim građaninom Novog Sada. Nije se čulo da je palanačka predstava s mezećenjem kavijara dirnula nekoga u velikoj Rusiji.
Dilema Evropa ili Rusija je suvišna. Čak besmislena. Odnosi između Brisela i Moskve, kao i Vašingtona i Moskve, nisu jednolinijski i bez povremenih smetnji na vezama, ali počivaju na čvrstim osnovama i dugoročnim interesima. Kad bi bio merljiv, uticaj Srbije na te odnose merio bi se ne procentima, već promilima. Različito viđenje budućeg statusa Kosova nije tema koja bi mogla vidnije da naruši političku ili ekonomsku saradnju Rusije i Zapada. Uostalom, kruta podela na Istok i Zapad postoji samo u onim glavama koje ne primećuju koliko se svet promenio nakon rušenja Berlinskog zida.
Ni da je veća i uticajnija, Srbija sebi ne bi mogla dozvoliti luksuz da se vezuje samo za Rusiju ili samo za Evropu. Ni kad bi hteo da vodi ličnu spoljnu politiku, predsednik Srbije nema takvih ovlašćenja. Beograd, s druge strane, ne može postavljati nikakve uslove velikim igračima, kako onima u Briselu i Vašingtonu, tako i Moskvi. To znaju i dvojica predsedničkih kandidata i većina birača. Srbija može biti partner s kojim se računa samo ako bude stabilna država i ako shvati da se državna politika ne može zasnivati na osećanjima, već na racionalnosti, razumevanju sveta i interesima. Samo oni koji ništa ne znaju o politici mogu očekivati da će Rusija oberučke prigrliti Srbiju u slučaju da ona okrene leđa Evropskoj uniji. Racionalnoj Moskvi nije potrebna izolovana Srbija, posvađana sa svetom i susedima, već otvorena država koja svestrano sarađuje sa svima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari