Glavna tužiteljka Haškog tribunala Karla del Ponte završiće svoj osmogodišnji rad na pronalaženju haških optuženika bez dvojice najtraženijih – Radovana Karadžića i Ratka Mladića.
To je i razlog zašto je njen poslednji izveštaj Savetu bezbednosti UN, u svojstvu glavne tužiteljke Tribunala, bio negativan po Srbiju.

Glavna tužiteljka Haškog tribunala Karla del Ponte završiće svoj osmogodišnji rad na pronalaženju haških optuženika bez dvojice najtraženijih – Radovana Karadžića i Ratka Mladića.
To je i razlog zašto je njen poslednji izveštaj Savetu bezbednosti UN, u svojstvu glavne tužiteljke Tribunala, bio negativan po Srbiju. Kako je objasnila Del Ponte, suprotno njenim nadama da će Karadžić i Mladić konačno biti uhapšeni, oni su i dalje u bekstvu, što predstavlja mrlju u radu Tribunala i podriva ideju međunarodne pravde. Ona je naglasila i da Srbija još uvek nije ostvarila punu saradnju sa Tribunalom, iako se zvaničnici zalažu za to prilikom svakog susreta.
– Ne postoji jasna strategija, nikakav jasan plan, nikakvi pouzdani tragovi, kao ni naznake da se ulažu ozbiljni napori za hapšenje begunaca – rekla je Del Ponte. Ona je zahtevala da EU i Evropska komisija i dalje insistiraju na punoj saradnji Srbije s Tribunalom kao uslovom za proces pretpridruživanja i pridruživanja EU.
Ovakav izveštaj glavne tužiteljke nije neočekivan, jer je skoro do poslednjeg dana dobijala uveravanja da će Srbija ispuniti svoje međunarodne obaveze. Štaviše, posle jedne od poseta Beogradu izjavila je da je 80 odsto uverena da će se Karadžić i Mladić do kraja godine NAĆI u Hagu. Njeno razočaranje je, zato, sasvim razumljivo. Mada se „na prvu loptu“ mislilo da će EU ublažiti svoj stav da bez saradnje sa Tribunalom nema evropskih integracija za Srbiju, to se nije dogodilo. Savet ministara EU ponovio je prekjuče da je puna saradnja Srbije sa Haškim tribunalom uslov za potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU. Razlozi za očekivanje da će EU pokušati da bar malo popusti svoj stav nalaženi su u aktuelnim dešavanjima oko rešavanja statusa Kosova, u predstojećim predsedničkim i lokalnim izborima u Srbiji, ali i u narastajućem radikalizmu i nacionalizmu u Srbiji, opet u vezi sa rešavanjem kosovskog pitanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari