Posle prvomajskog praznovanja Srbija bi, pored armije i policije, mogla dobiti još jednu oružanu formaciju: Gardu svetog cara Lazara. Narodni poslanik i predsednik Pokreta veterana Srbije Željko Vasiljević tvrdi da se već prijavilo pet hiljada dobrovoljaca. Oni bi, u slučaju proglašenja nezavisnosti Kosova, bili spremni da odbrane interese srpskog naroda.

Posle prvomajskog praznovanja Srbija bi, pored armije i policije, mogla dobiti još jednu oružanu formaciju: Gardu svetog cara Lazara. Narodni poslanik i predsednik Pokreta veterana Srbije Željko Vasiljević tvrdi da se već prijavilo pet hiljada dobrovoljaca. Oni bi, u slučaju proglašenja nezavisnosti Kosova, bili spremni da odbrane interese srpskog naroda. Među njima, kaže Vasiljević, ima i nekoliko penzionisanih generala i pukovnika koji na dobrovoljnoj osnovi razrađuju vojnu strukturu i operativne planove, pravce kretanja i napade. Zajedno s veteranima, kao osnivač Garde pominje se Ujedinjeni narodni pokret srpstva. Osnivači čas govore o hrišćanskoj miliciji u kojoj ima i Albanaca, čas o oslobodilačkoj vojsci, pa nije sasvim jasno kojim poslom će se baviti nova oružana snaga. Sve će valjda biti jasnije posle Đurđevdana, kada bi u porti crkve Lazarice trebalo da se održi tzv. Sabor srpstva. Skup je uredno prijavljen kruševačkoj policiji.
Da Srbija nema iskustva sa Srpskom dobrovoljačkom gardom, Arkanovim Tigrovima, Škorpionima, Žutim osama, Belim orlovima i sličnim skupinama, u kakve je spadala i Jedinica za specijalne operacije, moglo bi se odmahnuti rukom i reći da je posredi samohvalisanje grupice avanturista. Pošto u Srbiji ima na hiljade ljudi koji su devedesetih ratovali na raznim stranama i koji poseduju desetine hiljada dugih i kratkih cevi i ostalih sredstava za ubijanje, odmahivanje nije preporučljivo. Uostalom, iza poduhvata je narodni poslanik Socijalističke partije, koja do danas nije uskratila podršku tehničkoj vladi premijera Koštunice.
Šta bi država mogla dobiti formiranjem nevladine garde? Upravo to: naoružanu nevladinu organizaciju zasnovanu na ideologiji i znanju generala i pukovnika koji su izgubili četiri rata. Oni koji vode državu moraju znati šta bi značilo da na Kosovo s teritorije Srbije krene ne pet hiljada, nego samo četa dobrovoljaca. Natovski profesionalni vojnici razjurili bi ih kao zečeve. Posle toga prešlo bi se na politički teren. Postavilo bi se pitanje da li to Srbija objavljuje rat onima koji su došli da uspostave mir na Kosovu. Odgovor bi bio jasan, posledice bi bile pogubne.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari