Mukotrpno sastavljena Vlada Srbije uspela je da sačuva pred javnošću sliku svog koalicionog jedinstva, uprkos poznatim razlikama među strankama. Posebno je primetna koaliciona korektnost Demokratske stranke, koja se disciplinovano uklopila u timsku odbranu Kosova, sa kapitenom Koštunicom na čelu.

Mukotrpno sastavljena Vlada Srbije uspela je da sačuva pred javnošću sliku svog koalicionog jedinstva, uprkos poznatim razlikama među strankama. Posebno je primetna koaliciona korektnost Demokratske stranke, koja se disciplinovano uklopila u timsku odbranu Kosova, sa kapitenom Koštunicom na čelu. Načelna retorika da se Srbija neće odreći 15 odsto svoje teritorije je nešto što je prihvatljivo za sve članice vladajuće koalicije, pa i za najveći deo opozicije. Stvar se, međutim, menja kada stranke počnu da nagoveštavaju šta bi mogli biti njihovi odgovori u slučaju po Srbiju nepovoljnog raspleta kosovskog pitanja.
Nacionalno-demokratsko krilo sve otvorenije najavljuje da bi u tom slučaju Srbija trebalo da se distancira od evroatlantskih intergracija, što je, inače, bila – bar verbalno – osnovna orijentacija ovdašnje spoljne politike posle promena 2000. Demokratska stranka Srbije je jedno tako intonirano saopštenje izdala proteklog vikenda. Ako se ostvari scenario po kojem bi Kosovo, uz podršku SAD i NATO, proglasilo jednostranu nezavisnost, Skupština Srbije mogla bi doneti odluku da naša zemlja ne može da bude član NATO – poručuju iz premijerove stranke. Ovakav stav druge po snazi članice vladajuće koalicije hitro su podržali opozicioni radikali i socijalisti, ali su se zato partneri iz vlasti – G17 Plus, oglasili drugačijim tonom. O ulasku Srbije u NATO odlučivaće građani na referendumu – poručili su iz ove stranke.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari