Srbija se polako, ali sigurno primiče dnu tabele zemalja sa najvišim stepenom korpucije na svetu. Poslednje istraživanje Transparensi internešenala pokazalo je da je Srbija ove godine zabeležila pad sa 79. na 85. mesto od 180 država. Dok devedesetih godina nismo ni uzimani u razmatranje Transparensija, 2000. dobili smo ocenu 1.3 (na skali 1-10) i zauzeli neslavno drugo mesto po visini korupcije od posmatranih 90 zemalja.

Konsolidacijom demokratskih vlasti počela je i borba protiv ove društvene pošasti. Potom je beležen stalni napredak, da bismo 2007. dostigli 3.4. Ove godine dobili smo istu ocenu, ali su drugi napredovali.

Glavni krivac je, sudeći prema onome što se navodi u izveštaju, politička elita Srbije. U Miloševićevo vreme se znalo da se nijedan posao sa državom nije mogao završiti bez podmićivanja „nadležnih“, od šalterskih službenika do najvišeg državnog vrha. I sve je bilo ogoljeno. Danas, i pored izvesnog napretka, dubinska korupcija je raširena gotovo kao devedesetih, ali se poslovi obavljaju nešto suptilnije. Ipak, sitna korupcija kao društvena boljka biće izlečena tek kada stignu primeri sa vrha, tek kada oni koji se smatraju krupnim igračima osete ruku pravde. A dobar deo građana i danas smatra da odgovorni za obrtanje milionskih suma ostaju bezbedni. Političari uveravaju da je taj utisak pogrešan, ali ovonedeljna ocena Transparensija ipak ide u prilog skeptika.

Istraživači ove međunarodne organizacije navode da su građani ove godine bili suočeni sa predsedničkim i parlamentarnim izborima, dugotrajnim pregovorima o formiranju nove vlade, neradom parlamenta i blokiranjem donošenja antikorupcijskih zakona. Izveštaj će loše uticati na imidž Srbije, jer kapital ne voli ekonomski trusna područja, pa bi moglo da dođe do usporavanja stranih investicija.

Ovih dana jedna od najaktuelnijih tema je osnivanje Agencije za borbu protiv korupcije, što bi moglo da dovede do gašenja Saveta, koji vodi Verica Barać. To nezavisno telo prethodne vlade (sa izuzetkom Đinđićeve) maksimalno su ignorisale, pa mu čak i otežavale rad, smanjenjem budžeta između ostalog. Kao da je cilj države da napravi konfuziju na polju borbe protiv korupcije, da uguši jednu, od političara samostalnu, instituciju, zarad osnivanja nove koju bi izvršna vlast mogla da kontroliše. A sve pod plaštom usvajanja propisa po standardima EU. Međutim, tek  jeprimena evropskih načela  ono što će nas kao društvo spasiti, a dosadašnje ponašanje i aktuelne vlasti ne ide u tom smeru.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari