Hori Simu Hori Simu srpskoj javnosti postao je poznat tek prošle jeseni, kada je kompanija kojom predsedava, rumunski Kuprom, otkupila tendersku dokumentaciju za privatizaciju Rudarsko-topioničarskog basena Bor. Simu se svega nekoliko dana nakon toga obratio medijima izjavom da u toj transakciji ima ozbiljne namere, a pre dva dana to je i potvrđeno sklapanjem kupoprodajnog ugovora sa srpskom vladom.

Hori Simu Hori Simu srpskoj javnosti postao je poznat tek prošle jeseni, kada je kompanija kojom predsedava, rumunski Kuprom, otkupila tendersku dokumentaciju za privatizaciju Rudarsko-topioničarskog basena Bor. Simu se svega nekoliko dana nakon toga obratio medijima izjavom da u toj transakciji ima ozbiljne namere, a pre dva dana to je i potvrđeno sklapanjem kupoprodajnog ugovora sa srpskom vladom. U prvoj izjavi datoj na konferenciji za novinare, on je preuzimanje borskih rudnika ocenio kao najznačajniji događaj u privredi regiona.
Pre nego što se upustio u proizvodni menadžment, Hori Simu je bio u poslovodstvu rumunskog ogranka jedne evropske banke. Specijalnost mu je finansijska konsolidacija preduzeća i kao stručnjak tog profila preuzeo je pre nekoliko godina tada posrnuli rumunski Kuprom. Vrata evropskog tržišta za tu kompaniju bila su zatvorena, a proizvodnja skromna. Danas Simu tvrdi da je Kuprom najveći proizvođač i prerađivač bakarne žice u regionu. „Želim da povežemo sve proizvođače i prerađivače bakra na Balkanu i stvorimo jedinstveni regionalni centar sa sedištem u Boru. Proizvodna linija u basenu je dobro osmišljena, ali je u potpunosti potrebno osavremeniti Topionicu, jer bi njeno renoviranje bilo samo kozmetička intervencija. Cilj mi je da primenim najviše standarde koji garantuju efikasnu i sigurnu proizvodnju, ali i maksimalnu ekološku zaštitu, jer bez tih premisa ne možemo da osvajamo evropsko i svetsko tržište. Zato je ovo posao koji će zahtevati visoka ulaganja, a prva dobit može da se očekuje tek za 15 do 20 godina“, govorio je Simu obilazeći borska postrojenja.
Iako to nije ušlo u konačan ugovor koji je sklopljen sa Vladom Srbije, Borani očekuju da će Simu ispuniti obećanja o ulaganju u nova radna mesta. On je, naime, isticao da motivacija zaposlenih u RTB zavisi od ukupnog okruženja i izrazio spremnost da višak radne snage u borskoj regiji uposli otvaranjem pogona u sektoru prerade drveta, mlekara i uslužnim delatnostima. Na osnovu oskudnih podataka iz njegove poslovne biografije ne može se procenjivati koliko je on spreman da ispuni obećanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari