Sociolog i urednik lista Republika Nebojša Popov dobitnik je ovogodišnje nagrade „Konstantin Obradović“ za unapređenje kulture ljudskih prava, koju dodeljuje Beogradski centar za ljudska prava. Republika izlazi većdvadeset godina kao „glasilo građanskog samooslobađanja – protiv straha, mržnje i nasilja“. U obrazloženju žirija navodi se da je dr Popova „teško smestiti u samo jedan okvir, ukalupiti u jednu aktivnost i jednu vrstu dostignuća“, jer je rečo retkoj i autentičnoj pojavi, pošto je on „svojim aktivnostima i stvaralaštvom obeležio razdoblje od blizu 50 godina“.

Možda će društveni angažman Nebojše Popova najbolje odslikati to što se nalazio „svuda i na svakom mestu gde je trebalo braniti ljude od nasrtaja na njihovu slobodu, na njihova prava i na njihov život“. Istupao je u odbranu prava na slobodu mišljenja i onih s kojima politički nije bio blizak. Inicirao je osnivanje Odbora za odbranu u Beogradu otetog Veljka Džakule, ali i Odbora za oslobođenje Danice i Vuka Draškovića 1993.

Rođen je u Zrenjaninu 1939. Od 1958. živi u Beogradu. Diplomirao je na Pravnom fakultetu u Beogradu, 1976. doktorirao na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Od 1969. na Filozofskom fakultetu u Beogradu radi kao asistent na predmetu Opšta sociologija. Šest godina kasnije udaljen je s fakulteta sa još sedmoro kolega, po partijskom nalogu, zbog „podstrekivanja na pobunu 1968“. Objavljuje tekstove u studentskim listovima – Susret, Student, Polet i Vidici, kasnije postaje v.d. direktora Centra za filozofiju i društvenu teoriju, gde provodi najveći deo radnog veka. Istraživao je obnovu feminističkog pokreta u Srbiji i Jugoslaviji, sastavio je obimnu bibliografiju o feminizmu, uključivao se u ženske pokrete za samostalno organizovanje i rodnu ravnopravnost.

Sa grupom uglednih jugoslovenskih intelektualaca je 1988. osnovao Udruženje za jugoslovensku demokratsku inicijativu (UJDI). Inicirao je stvaranje Jugoslovenske komisije za ispitivanje prava Albanaca i Srba na Kosovu, osnivačje Centra za antiratnu akciju. Organizovao je seriju akcija, rasprava i okruglih stolova za zaustavljanje rata. U jeku rata organizovao je i odveo prvu antiratnu grupu iz Beograda u posetu opsednutom Sarajevu.

Početkom ove godine Nebojša Popov je poklonio svoju dokumentaciju, prepisku i ogromnu biblioteku od oko 6.000 knjiga Arhivu grada Beograda i Istorijskom arhivu Zrenjanina.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari