Kako sada stvari stoje, farmeri će ponovo biti ostavljeni na cedilu. Na udaru nelojalne konkurencije iz inostranstva ovoga puta našli su se proizvođači mleka, čiji je opstanak doveden u pitanje zbog prekomernog uvoza mleka u prahu. Prema podacima Uprave carine, samo prošle godine uvezeno je oko 3.500 tona mleka u prahu i na to je potrošeno 10,5 miliona evra.

Uvoz je nastavljen i u ovoj godini (do 12. februara na trište Srbije ušlo je još oko 100 tona tog proizvoda), iako konditori, inače najveći potrošači mleka u prahu, tvrde da im je dovoljno 200 tona. Sudeći prema bilansima, Srbiji je godišnje neophodno 1,8 milijardi tona mleka od čega su 1,2 miljarde tona potrebe stanovništva. Pa kome, onda, odgovara stvaranje nepotrebnih zaliha i da li je rečsamo o stihiji na koju tržište agrarnih proizvoda nije imuno?

Odgovore na ta pitanja s najviše neizvesnosti čekaju farmeri u Banatu, s kojima je mlekara Somboled raskinula ugovore o otkupu, ali i kooperanti Subotičke mlekare koja posluje u sastavu Salforda. Ona takođe najavljuje, možda većod 1. marta, zatvaranje nekoliko otkupnih stanica.

I dok se očajni poljoprivrednici, koji svoje nezadovoljstvo sada neće moći da iskažu prosipanjem mleka „jer ekološki standardi to ne dozvoljavaju“, nadaju da će država pronaći neko rešenje, ministar poljoprivrede Saša Dragin nudi im nekoliko, doduše fiktivnih, rešenja. Neke od opcija su i otvaranje novih mini-mlekara, ali i oživljavanje starih mlekara u stečaju. Najrealnije je, međutim, da mlekare, uz podršku države, otkupe viškove sirovog mleka i prerade ga u mleko u prahu koje će biti lagerovano u Direkciji za robne rezerve. „Iniciraćemo da robne rezerve otkupe višak mleka jer želimo da zaštitimo proizvođače koji su se, zbog neočekivanog raskida ugovora sa mlekarama, našli u nezavidnom položaju“, potvrdio je Dragin.

Problem je, međutim, što poljoprivrednici ne veruju mnogo ministru, a ni iz Direkcije za robne rezerve ne stižu ohrabrujući signali. „Čekamo odluku Vlade Srbije“, kažu u robnim rezervama. Pre toga potrebno je da Ministarstvo poljoprivrede, uz saglasnost ministarstava trgovine i finansija, dostavi Vladi predlog mera za otkup mleka. Do tada, proizvođačima ne preostaje ništa drugo nego da otkriju čarobnu formulu za uništavanje viška mleka koje niko ne želi da otkupi.

U Srbiji desetine hiljada dece, bolesnih i siromašnih sanjaju šolju mleka. Farmeri ne znaju šta da rade s viškovima tog istog mleka. Biće da tu ipak neko kupi kajmak.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari