Potpisivanjem Ugovora o izmjeni Uredbe o ciljanoj cijeni mlijeka na tri mjeseca završeno je višemjesečno natezanje proizvođača mlijeka i mljekara o otkupnoj cijeni mlijeka.
Dogovoreno je povećanje osnove cijene mlijeka za prosječno 10 posto, a istodobno ne bi trebalo doći do osjetnijeg povećanja prodajne cijena mlijeka.

Potpisivanjem Ugovora o izmjeni Uredbe o ciljanoj cijeni mlijeka na tri mjeseca završeno je višemjesečno natezanje proizvođača mlijeka i mljekara o otkupnoj cijeni mlijeka.
Dogovoreno je povećanje osnove cijene mlijeka za prosječno 10 posto, a istodobno ne bi trebalo doći do osjetnijeg povećanja prodajne cijena mlijeka. Kao i obično, sve se vrti oko novca.
Vlada je iznenadila predstavnike proizvođača mlijeka s izdvajanjem 200 milijuna kuna (690 kuna po mliječnom grlu i junicama), kojima nastoji ublažiti posljedice suše te globalnog poremećaja u cijeni stočne hrane, koja je najviše pogodila stočare. Povećanjem koeficijenata za najkvalitetnije mlijeko ponajprije mogu biti zadovoljni veliki proizvođači mlijeka, ali ne i mali kojih je većina, a koji su izgubili pet posto na manje kvalitetnom mlijeku. No, tek će po isplatnim listama, nakon izbora, proizvođači znati koliko su stvarno povećane otkupne cijene mlijeka. Tu nema mjesta spekuliranjima s tvorničkim premijama mljekara.
Potrošači koji ne bi trebali biti na kraju „lanca“ u proizvodnji i preradi mlijeka mogli bi uskoro izdvajati pet do deset lipa više po litri svježeg mlijeka u trgovinama. No, problem je što je litra svježeg mlijeka jeftinija od obične flaširane vode. Kad ministar poljoprivrede pije mlijeko, na televiziji se pojavljuje zaštita protiv besplatnog reklamiranja proizvođača!?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari