Radovan Jelašić Od svake izgovorene javne reči guvernera centralnih banka u svetu se strepi, a svaki mig, po pravilu vrlo iskusnih bankara stroga lika, dovodi do ozbiljnih pomeranja ne samo na lokalnim nego i na svetskim berzama. O njihovim odlukama se, ne diskutuje, a najmanje se sumnja u njihovu stručnost.

Radovan Jelašić Od svake izgovorene javne reči guvernera centralnih banka u svetu se strepi, a svaki mig, po pravilu vrlo iskusnih bankara stroga lika, dovodi do ozbiljnih pomeranja ne samo na lokalnim nego i na svetskim berzama. O njihovim odlukama se, ne diskutuje, a najmanje se sumnja u njihovu stručnost. Zato im i mandat, po pravilu, traje mnogo duže od mandata političara.
Kod nas je, međutim, drugačije. Stari-novi guverner Radovan Jelašić likom ne odgovara uobičajenom stereotipu. Istina, seda kosa daje ovom tridesetdevetogodišnjaku određenu dozu dodatne ozbiljnosti, ali kada sa sinovima sedne na bicikl i krene bez ikakve pratnje u vožnju po gradu, ta ozbiljnost nestane. Neki mu osporavaju stručnost, mada je završio Ekonomski fakultet u Beogradu i magistrirao finansije na Univerzitetu Ilinois u Čikagu. Pod sumnju dovode i njegovu bankarsku karijeru, iako ju je gradio u Dojče banci u Frankfurtu, gde je radio kao regionalni menadžer za centralnu i istočnu Evropu i MCKINSEY& Company na projektima u bankarskom sektoru u Nemačkoj, Poljskoj i Bugarskoj. Njegova upozorenja ni Vlada često ne shvata ozbiljno.
Odluku da po drugi put dođe u Srbiju doneo je decembra 2000. godine da bi zajedno s prijateljima iz ekspertske mreže G 17 pomogao u sprovođenju reformi. Inače, prvi put se u Beogradu obreo kao student srpskog porekla iz Mađarske u kojoj je rođen 1968. godine, zbog čega je među kolegama bio poznat po nadimku Mađar. Kako se sam priseća, kada je stigao najviše ga je zbunjivalo – a i danas nije mnogo drugačije – to što „da ovde ne znači da nego možda, a možda po pravilu ne“. Svakako, nije reč o jezičkoj ekvilibristici koju jedan „dođoš“ ne razume, jer Jelašić uz srpski, govori mađarski, engleski, nemački, ruski, a nije mu bilo mrsko ni da kao guverner krene da uči francuski.
Od uglednih međunarodnih finansijskih organizacija dobija pohvale za sve ono što je Narodna banka, na čijem je čelu od februara 2004. godine, uradila na stabilizaciji makorekonomskih prilika u zemlji, ali i pre toga, dok je od 2000. do 2003. bio viceguverner, na bankarskog sektora. Za njegove žestoke kritičare to je dodatni „dokaz“ da je zapravo „čovek koji radi po zadatku MMF na rasturanju zemlje“. Na takve i slične besmislice ne odgovara. Jelašić je oženjen i otac trojice sinova – Marka, Đorđa i Ilije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari