Bez želje da izigravam advokata bilo kome, želim da ukažem i na svetliju stranu Nacionalnog investicionog plana (NIP). Ne može se negirati centralizam u Srbiji, ali trenutno smo u situaciji da je budžet Srbije jednokratnim prilivima od privatizacije došao do velikog viška koji se neće uskoro ponoviti.

Bez želje da izigravam advokata bilo kome, želim da ukažem i na svetliju stranu Nacionalnog investicionog plana (NIP). Ne može se negirati centralizam u Srbiji, ali trenutno smo u situaciji da je budžet Srbije jednokratnim prilivima od privatizacije došao do velikog viška koji se neće uskoro ponoviti. Bez jasne strategije regionalnog razvoja, nepostojanja struktuiranih regiona u Srbiji, nedovoljnog administrativnog kapaciteta… ulaganje u infrastrukturu opština i gradova je najmanje loše rešenje. Što kapitalniji projekti, to bolje. Ne znam da li je politička pozadina izgradnje mostova i zaobilaznice u Beogradu sprečavanje radikalske najezde, kako kaže gospodin Boarov (Danas, 4. oktobra). Međutim, kao neko ko često iz Vranja putuje u rodni Novi Sad na kraće odmore, moram da kažem da me muka uhvati kada dođem do Beograda i onda moram da provedem nekad i čitav sat da bih prošao kroz saobraćajnu gužvu na Gazeli. Siguran sam da nisam jedini sa ovim problemom u Srbiji.
Što se tiče toaleta i krečenja ambulanti, radeći na jugu dve godine, samo ću reći-preko potrebno! Opštine nemaju svoju imovinu, ne sakupljaju poreze, nemaju razvijene kapacitete, gube stanovnike. Sve ovo je u procesu intenzivnih promena koje će još da traju. Upravo zato, da nas još više ne bi pohrlilo da živi u Beogradu, treba ulagati u opštinske projekte. U sadašnjem trenutku, transfer iz centra ka unutrašnjosti mora da ide kroz opštine, jer nemamo nijedan međunivo.
Bilo bi dobro da su mnoge stvari drugačije, bolje, ali s obzirom na sve, NIP je jedna od boljih stvari koja se desila opštinama u Srbiji u poslednje vreme.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari