Pravo na slobodno odlučivanje o rađanju, iako je bilo predviđeno ekspertskom verzijom budućeg crnogorskog ustava, nije našlo svoje mjesto u Nacrtu ovog akta, koji je početkom ove sedmice utvrdio republički parlament. Svakako su time najviše razočarane žene, pogotovo poslanice u crnogorskoj Skupštini, koje se direktno zalažu da se ovo pravo, koje je garantovano u većini zemalja, predvidi budućim najvišim državnim aktom.

Pravo na slobodno odlučivanje o rađanju, iako je bilo predviđeno ekspertskom verzijom budućeg crnogorskog ustava, nije našlo svoje mjesto u Nacrtu ovog akta, koji je početkom ove sedmice utvrdio republički parlament. Svakako su time najviše razočarane žene, pogotovo poslanice u crnogorskoj Skupštini, koje se direktno zalažu da se ovo pravo, koje je garantovano u većini zemalja, predvidi budućim najvišim državnim aktom. One se, i pored zalaganja Srpske liste da se ustavom zabrani abortus, nadaju da će većina njihovih kolega u parlamentu podržati rješenje koje se odnosi na jedno od stečenih ljudskih prava – slobodno odlučivanje o rađanju.
– Abortus ne treba zabranjivati, jer je to odluka žene i muškarca koji žele, ili ne žele, da imaju djecu. Prije svega, to je odluka žene, jer ona rađa, kategorična je Ljubica-Beba Džaković, poslanica iz najveće parlamentarne partije…
Hidajeta Bajramspahić iz SDP-a tražila je da se pravo na slobodno odlučivanje o rađanju vrati u Nacrt ustava, u čemu je dobila podršku svoje partije. Takav stav ima većina žena, a u SDP-u ga je podržao i Glavni odbor. Imamo podršku Pokreta za promjene, zatim Dragiše Pešića iz SNP-a i nadam se da neće biti problema da ovo pravo bude garantovano budućim ustavom, istakla je Bajramspahić…
– Ovo pravo priznato je u Crnoj Gori već 50 godina, doduše kao pravo čovjeka, što nije korektan termin, kaže Maja Kostić-Mandić, poslanica iz PZP.
Dobrilo Dedeić, poslanik Srpske liste, ostao je kategoričan braneći svoj stav da je abortus sukob Crne Gore kao društva protiv svoje budućnosti.
– Ozakonjenje abortusa ili stvaranje, odnosno nastavak institucionalnih mehanizama za njegovo nesmetano obavljanje u Crnoj Gori obezvrjeđuje sve moralne i pravne kodekse, čiji je cilj zaštita ljudskog života. Principijelna razlika između ubistva ploda i drugih vidova ubistva ne postoji, kazao je Dedeić…
– Dok ubistvo djece ne bude proglašeno najvećim zločinom i stavljeno van zakona, dotle će svi pozivi na mir i pravednost biti samo maska na licu dehumaniziranog društva. To je rušenje značaja porodice i ličnosti. Ovdje zakon ćuti, ovdje je ubica unaprijed opravdan našim Ustavom i zakonom, zakonima države Crne Gore koja deklariše pravo na život, ali ga ne štiti, rekao je Dedeić…
– Abortus jeste najlošiji način planiranja porodice, koji se izvodi u momentu kada zakažu svi ostali metodi i mjere kontracepcije, ali, ipak je rješenje koje mora postojati u određenim uslovima, smatra dr Nebojša Jokmanović, ginekolog u Kliničkom centru Crne Gore.
Razlozi za namjerni prekid trudnoće, prema njegovim riječima, mogu biti psihičko stanje žene, socijalni položaj njen i njene porodice i medicinske indikacije, koje upućuju na abortus.
– Kada žene dođu u ginekološku ambulantu da im se uradi prekid trudnoće, mi ih uvijek najprije savjetujemo da još malo razmisle i vide da li mogu da prevaziđu razloge koji su ih doveli do toga. Mnoge od njih u tom periodu odustanu od prekida trudnoće, uz savjete i podršku porodice i partnera, i prihvate da rode dijete ako su razlozi zbog kojih su planirali abortus bili manje važni, kaže dr Jokmanović.
– Priče da abortus treba zabraniti nikako ne smiju da dobiju podršku, to se ne smije u našem društvu izglasati, kategorična je Nada Drobnjak, šefica vladine Kancelarije za ravnopravnost polova, koja je i ranije iznijela stav da samo žena treba da odlučuje o rođenju djeteta. Ona podsjeća da Crna Gora, kao potpisnica Konvencije o eliminisanju svih oblika diskriminacije žena, ne smije donijeti odluku da neko drugi odlučuje o njenom životu i tijelu.
– Svi smo svjesni da je srećno rođeno dijete ono koje je željeno i koje je nastalo kao dogovor i želja oba roditelja, ali u konačnom, zaista jeste odluka žene da li će ga donijeti na svijet, jer se radi o njenom životu i tijelu, naglašava Nada Drobnjak.
Prema njenom mišljenju, mlade ljude treba učiti o njihovom reproduktivnom zdravlju, edukovati o kontraceptivnim sredstvima, govoriti im o planiranju trudnoće, porodice, ali svakako abortus treba da ostane kao legalno pravo i izbor.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari