Vlada nema namjeru da vraća nekretnine, već će isplatiti obeštećenje srpskoj kraljevskoj porodici Karađorđević, ukoliko Evropski sud za ljudska prava u Strazburu presudi da im se vrati imovina u Crnoj Gori- izjavio je pomoćnik ministra turizma Nebojša Popović, ističući da on samo objašnjava zakonsku proceduru.

Vlada nema namjeru da vraća nekretnine, već će isplatiti obeštećenje srpskoj kraljevskoj porodici Karađorđević, ukoliko Evropski sud za ljudska prava u Strazburu presudi da im se vrati imovina u Crnoj Gori- izjavio je pomoćnik ministra turizma Nebojša Popović, ističući da on samo objašnjava zakonsku proceduru. Podsjetio je da se to pitanje pet godina pojavljuje u javnosti i objasnio da zakonske procedura ne dozvoljava povraćaj imovine koja je predmet turističke valorizacije, već se obeštećenje isplaćuje u vidu obveznica.
Advokati kraljevske porodice najavili su da će u Strazburu pokrenuti sudski postupak za povraćaj imovine u Crnoj Gori, koja im je pripadala do okončanja Drugog svjetskog rata. Traže vilu „Miločer“, hotel „Kraljičina plaža“, park i 200 parcela na potezu Sveti Stefan – Miločer- Budva, zgradu Srpskog poslanstva na Cetinju i zimsku rezidenciju „Ljeskovac“ u Rijeci Crnojevića. Navedena imovina je konfiskovana 1945, a Karađorđevići se pozivaju na crnogorski Zakon o povraćaju oduzetih imovinskih prava i obeštećenju.
Princeza Jelisaveta insistira na vraćanju vile „Miločer“, tvrdeći da je njena majka Olga donijela u miraz. Vlada je tu vilu dala u tridesetogodišnji zakup singapurskoj kompaniji Aman Rizorts, zajedno sa hotelima „Sveti Stefan“ i „Kraljičina plaža“.
Popović je naglasio da „svako ko nešto traži treba da dokaže svoje pravo“ i podsjetio da čitav kompleks Miločera pripada Crnoj Gori. Zakupnik Adrijan Zeka kazao je da Vlada nije sakrila od njega potraživanja Karađorđevića.
Miločerski kompleks, za koji advokati Karađorđevića tvrde da je kupljen i sagrađen novcem iz privatne kraljevske kase, svojevremeno je procijenjen na 5,6 miliona eura. Karađorđevići smatraju da polažu pravo na zgradu Srpskog poslanstva, jer je u njoj rođen kralj Aleksandar. Procjenjuje se da ukupna imovina Karađorđevića u Crnoj Gori vrijedi preko 100 miliona eura.
Advokati kraljevske porodice su se ranije obraćali budvanskoj i cetinjskoj Komisiji za povraćaj imovine, koje su odbile da vrate spornu imovinu. Karađorđevići su tražili povraćaj imovine i u Srbiji i Sloveniji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari