Oko 850 požara u srpnju, i to samo duž jadranske obale od kojih je čak 90 posto u samom začetku stavljeno pod kontrolu, činjenica da unatoč tome nije ugrožen niti jedan ljudski život niti objekt najbolje govore o organiziranosti i pripremljenosti protupožarnog sustava. I, dakako, požrtvovanosti i znanju vatrogasaca.

Oko 850 požara u srpnju, i to samo duž jadranske obale od kojih je čak 90 posto u samom začetku stavljeno pod kontrolu, činjenica da unatoč tome nije ugrožen niti jedan ljudski život niti objekt najbolje govore o organiziranosti i pripremljenosti protupožarnog sustava. I, dakako, požrtvovanosti i znanju vatrogasaca. Zahvaljujući tomu Hrvatska neće, kao što je to slučaj u mnogim bogatijim i razvijenijim zemljama, morati uvesti najstrože mjere zaštite od požara, odnosno proglasiti izvanredno stanje. A situacija nije nimalo jednostavna. Očito je, naime, da je najveći broj požara podmetnut, pogotovo kada je riječ o teško pristupačnim terenima ili zaštićenim parkovima, na mjestima gdje nikom normalnom ne bi samo tako vatra »pobjegla«, nakon čega bi požar buknuo na petnaestak različitih mjesta u isto vrijeme. Očito je da su se hrvatski vatrogasci ovog ljeta susreli s vrlo ozbiljnim potpaljivačima kojima se na teret teško može staviti samo bolesni um. Kao što je očito da je veći broj požara unaprijed pripremljen, pa čak i organiziran. Da je tomu tako najbolje svjedoči činjenica da su zbog podmetanja požara (a u ovom mjesecu ih je bilo 850) uhićene samo četiri osobe, a za nekoliko je istraga u tijeku. Uhićene osobe su, barem prema prvim procjenama, uvjetno rečeno klasični piromani. Ali što je s onima koji organizirano potpaljuju hrvatsku obalu. Mogu li se oni nazvati – teroristima?
Bez obzira na motive, u jednom i u drugom slučaju, kazne za potpaljivanje trebale bi biti daleko veće. I zato će prijedlog ministra policije Ivice Kirina da se postrože kaznene i prekršajne kazne za počinitelje sasvim sigurno dobiti podršku šire javnosti. U tom se slučaju očekuje da više u tisku nećemo čitati natpise kako je uhićeni piroman nakon policijske obrade pušten iz pritvora. Jer osobe koje ciljano potpaljuju obalu trebaju biti najstrože kažnjene. Pogotovo ako je riječ o organiziranom paležu koji se treba tretirati isključivo kao teroristički čin. Koji ugrožava i ljude i imovinu te nepovratno uništava prirodno bogatstvo. Štoviše, o tome bi trebalo napraviti nekakvu vrstu nacionalnog konsenzusa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari