Prioritetan je interes bh. države i građana da se nastave i okončaju pregovori o policijskoj reformi u najkraćem mogućem roku. Time bi splasnule tenzije na bitnom političkom području, stvorili bi se uslovi za parafiranje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, otvorio prostor za intenziviranje rada na ostalim reformskim obavezama prema EU i NATO-u i za vraćanje institucija sistema suštinskim državnim i društvenim problemima.

Prioritetan je interes bh. države i građana da se nastave i okončaju pregovori o policijskoj reformi u najkraćem mogućem roku. Time bi splasnule tenzije na bitnom političkom području, stvorili bi se uslovi za parafiranje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, otvorio prostor za intenziviranje rada na ostalim reformskim obavezama prema EU i NATO-u i za vraćanje institucija sistema suštinskim državnim i društvenim problemima. U tom sklopu, usvajanje prvog paketa ustavnih promjena bio bi drugi veliki pozitivni korak na stabilizaciji bh. političke scene i poticanju evroatlantskog kursa.
Ostavljanje policije po strani i usredsređivanje na donošenje novog Ustava BIH nosi višestruke političke opasnosti. Prvo, to bi bilo krajnje neozbiljno i spram dosegnutog na evropskom putu i prema našim partnerima u Evropskoj uniji. Drugo, to bi značilo prekid evropskog integracijskog procesa na neodređeno vrijeme s nesagledivim posljedicama.
Ustavne vizije su sada tako udaljene, tačnije konfrontirane, da bi politički susreti na tu temu značili samo dalju radikalizaciju bh. ambijenta. Premijer RS Milorad Dodik vrši presing kako bi se što prije došlo do formule federalizacije BIH, sa neupitnim političko-teritorijalnim statusom RS. U toj nakani on već mjesecima nastoji sa hrvatskom stranom utvrditi pazar, ne nudeći pri tom teritorijalne ustupke, već tražeći saveznika za ustavni sudar sa bošnjačkim faktorom. Čelnik HDZ Dragan Čović se politički približio Dodiku. No, dva protiv jednog nije formula koja može donijeti zdravo rješenje.
Federalni model počiva na stvaranju državica sa jednonacionalnom dominacijom. Na suprotnoj strani je ustavna opcija koja počiva na primatu građanskog rezona i regionalizaciji države. Ni jedna ni druga, dakako, ne mogu obezbijediti potrebu većinu za usvajanje novog ustava. Dakle, bilo bi nužno približavanje, što je težak i dugotrajan posao.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari