Odluka je pala. Boris Tadić je predsednik Srbije. Četiri i po miliona građana koji su glasali, kao i oni koji nisu iskoristili to pravo, postavljaju isto pitanje: da li je država posle izbora stabilnija ili je samo otvoreno novo poglavlje političke krize?
Visoka izlaznost potvrdila je da su izbori shvaćeni kao referendum.

Odluka je pala. Boris Tadić je predsednik Srbije. Četiri i po miliona građana koji su glasali, kao i oni koji nisu iskoristili to pravo, postavljaju isto pitanje: da li je država posle izbora stabilnija ili je samo otvoreno novo poglavlje političke krize?
Visoka izlaznost potvrdila je da su izbori shvaćeni kao referendum. Iako predsednik niti oblikuje niti vodi državnu politiku, birači su shvatili da je izuzetno važno ko će u narednih pet godina biti na toj funkciji. Sada se pitaju kako će Tadić biti predsednik svih građana. Oni koji su glasali za njega sadašnjost i budućnost države vide sasvim drugačije nego oni koji su glasali za Tomislava Nikolića. A Tadić nema pravo da se ponaša samo kao čelnik svoje stranke, ni kao predsednik onih koji teže ubrzavanju na evropskom putu. Ruka pomirenja koju je u napetoj izbornoj noći pružio poraženom obavezuje i njega i sve koji žele dobro Srbiji. Jer, i oni građani koji su u nedelju uveče slavili i oni koji su na spavanje otišli razočarani ili besni, u ponedeljak su zajedno krenuli na radna mesta. Život ide dalje i mora ići dalje. U politici postoje dve Srbije. U životu – samo jedna.
Najveći gubitnik na predsedničkim izborima nije Nikolić. Više od njega izgubio je premijer Koštunica. Pokušavajući da sedi na dve stolice, našao se na zemlji. Radikalima nije potreban. Tadiću je postao suvišan. Iako su DS i G 17 plus na jednoj i narodnjačka koalicija na drugoj strani i dosad često delovale kao dve paralelno vlade, nekako su se usaglašavale i održavale većinu u Skupštini. U prvom krugu Koštunica i Ilić su se suprotstavili Tadiću. U drugom su nevešto glumili da ih se ta predstava ne tiče. Deo njihovih zbunjenih pristalica glasao je za jednog, deo za drugog kandidata. Neki su postupili po nemuštom uputstvu svojih vođa i tek sad ne znaju na čemu su.
Tadiću je tokom kampanje najčešće postavljano pitanje dokle će s Koštunicom. Mnogi birači glasali su za predsednika Demokratske stranke ne zato što ga vole, već samo radi toga da na vlast ne bi došao Nikolić. Za uzvrat, od novog predsednika očekuju da razvrgne vladajuću koaliciju. Ako to ne učini, smatraće se prevarenima. I neće mu oprostiti. Pre izbora su se mogla čuti nagađanja da će narodnjaci pokušati da naprave koaliciju s radikalima. Od nedelje uveče nezvanično se čuje da radikali više razmišljaju o vanrednim izborima nego o trulom paktiranju s Koštunicom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari