Simeon Pobulić Trebalo je da se Srbija u Savetu bezbednosti UN suoči sa raspravom o Kosovu i usvajanjem nove rezolucije, pa da se zvanična politika „seti“ da postoji i drugi svet, osim suseda i Evrope. Jedna od zemalja sa kojom postoji nasleđena tradicija dobrih odnosa i saradnje je svakako Indija.

Simeon Pobulić Trebalo je da se Srbija u Savetu bezbednosti UN suoči sa raspravom o Kosovu i usvajanjem nove rezolucije, pa da se zvanična politika „seti“ da postoji i drugi svet, osim suseda i Evrope. Jedna od zemalja sa kojom postoji nasleđena tradicija dobrih odnosa i saradnje je svakako Indija. I to nije tek jedna od mnogih zemalja iz kruga nesvrstanih, već četvrta ekonomska sila u svetu, važan međunarodni faktor i regionalna sila prvog reda. Indija danas, sa preko milijardu stanovnika i najvećom funkcionalnom demokratijom u svetu, ima stopu ekonomskog rasta od oko 8 odsto godišnje, odnosno BDP od preko jednog biliona, dok su se strana ulaganja popela na 66, a devizne rezerve na 200 milijardi dolara. U međunarodnim odnosima Indija nije napustila suštinu nesvrstanog kursa, potvrđujući da je za dobre odnose sa svima, za rešavanje sukoba miroljubivim sredstvima, za nezavisnu politiku i jednakost i ravnopravni ekonomski poredak. Na osnovama tih principa, Indija se jasno opredelila za multipolaran svet. Na osnovama takve politike, Indija razvija strateško partnerstvo i saradnju sa SAD, Rusijom, Japanom, Evropskom unijom i Kinom. Modaliteti tog partnerstva već su proizveli opipljive rezultate, kao što je saradnja sa SAD u oblasti civilne nuklearne energije, a sa Rusijom u oblasti energije, visokih tehnologija, odbrane i vasionskih istraživanja. Najveći deo indijskog izvoza usmeren je ka Evropi, a Evropa je za Indiju najveći izvor stranih investicija.
Verovatno da Indija sve to ne bi uspela da nije upornim ekonomskim reformama, koje je pokrenula 1991, brzo prevalila put od agrarne do pretežno industrijske zemlje. Naročito su značajna velika ulaganja u obrazovanje stanovništva u kojem 60 odsto čine mlađi od 30 godina. Uporedo sa reformama, unapređena je pluralistička demokratija, sekularizam i harmonična koegzistencija među različitim verama, običajima, etnicitetima i jezicima.
Gde se u svemu tome nalaze odnosi Srbije i Indije? U sferi politike ne postoji ništa što bi nas razdvajalo, ali postoji mnogo toga što nas spaja. U sferi robne razmene ne možemo se pohvaliti velikim poslovima. Naš izvoz u Indiju 2006. iznosio je zanemarljivih 6,7 miliona dolara, a uvoz 60,8 miliona dolara. Za utehu je činjenica da ni za vreme bivše Jugoslavije robna razmena nije ni približno odgovarala nivou političkih odnosa. U to vreme značajniji poslovi odvijali su se u oblasti građevinarstva – izgradnja luka – i to uglavnom preko preduzeća iz Srbije. Takođe veliki broj indijskih studenata završio je svoje studije u Srbiji. A odvijala se i značajna naučna saradnja. Inicijative koje se danas pokreću, dobar su nagoveštaj novih vremena, ali u javnosti se o njima nedovoljno zna. Posredstvom Privredne komore Srbije i obe diplomatije već su uspostavljeni važni kontakti. Indija je potpomogla stvaranje jednog našeg naučno tehnološkog parka. Pored toga, nude se poslovi i direktne investicije u oblasti informatike i komunikacija, proizvodnji lekova, biotehnologije i automobilskoj industriji. Sa naše strane Indiji možemo da ponudimo obiman prenos tehnologije u oblasti poljoprivrede i preradi hrane. Ovom svemu treba dodati turizam u oba pravca.
Da bi se iskoristile sve mogućnosti, morala bi se razviti državna strategija u pružanju podrške privredi i drugima u saradnji sa Indijom.Verujemo, da će nova vlada Srbije uočiti sve vrednosti ovakve podrške. Bilo bi u najmanju ruku nerazumno ne prihvatiti ruku prijateljstva koju nam pruža ova velika i važna zemlja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari