Dobro, možemo da razumemo da bi neko iz DSS najviše voleo da može da donese neku vrstu „obznane“, pa da Nenada Čanka, Čedomira Jovanovića i mlade „anarholiberale“, protera u ilegalu, kao antisistemsku (antidržavnu) snagu. Možemo da razumemo i da Nenad Čanak, kada kaže neonacisti i „gamad“, u stvari misli na DSS, ali to ne menja mnogo suštinu problema.

Dobro, možemo da razumemo da bi neko iz DSS najviše voleo da može da donese neku vrstu „obznane“, pa da Nenada Čanka, Čedomira Jovanovića i mlade „anarholiberale“, protera u ilegalu, kao antisistemsku (antidržavnu) snagu. Možemo da razumemo i da Nenad Čanak, kada kaže neonacisti i „gamad“, u stvari misli na DSS, ali to ne menja mnogo suštinu problema. Incidenti, prekjuče, na novosadskim ulicama, nisu samo postmoderna repriza predratnih sukoba komunista i ljotićevaca na Beogradskom univerzitetu, takođe uz pajsere, motke i štangle. U stvari, deo vlasti i nacional-demokratske elite bi to najviše tako i voleo da predstavi: imamo mlade, potencijalno opasne, ali trenutno marginalne nove „ljotićevce“, ali imamo i nove „boljševike“, koje „u najboljoj nameri“ možemo nivelisati kao dva ekstrema. Deo vlasti u tom poređenju možda vidi čak i „ustavno nivelisanje“. Jeste antifašizam ugrađen u Ustav, ali jeste i „odbrana celovitosti Srbije“, koju zagovaraju pripadnici Nacionalnog stroja. Jedan paradoks sustiže drugi: formalni antifašisti i levičari koji priznaju SUBNOR, kao što je SPS, sigurno neće podržati Čanka i mlade „anarholiberale“, ali hoće Ratka Mladića. Opet, oni koji su rezolutno za celovitost Srbije ni za trenutak neće sebi dopustiti luksuz da ih neko doživi kao pokrovitelje neonacista. I uprkos svoj „postmodernosti“ novosadskog okršaja, on je duboko ukorenjen u prošlosti, više onoj skorijoj, a najviše u sadašnjosti.
Od ozbiljne države očekuje se da ne bude „iznad situacije“. Ako je u pitanju hapšenje neonacista, ona je bila jasna. Ali, ovde je problem dovođenje u kauzalnu, uzročno-posledičnu vezu neonacizma i „odbrane srpskih nacionalnih interesa“. Možda jeste „postmoderno“, ali takođe novosadska „jogurt“ i „antibirokratska“ revolucija sa istim povodom (celovitost Srbije), jeste pravi kontinuitet sa nedeljnim novosadskim događajima, i tu neke ideološke finese samo mogu da zamagle stvari. Od jogurt-revolucije desilo se štošta, ratovi pre svega (kao generator agresije i ksenofobije). Jedno je ostalo isto, kao lajtmotiv – a to je Kosovo. To Kosovo, kao konstrukcija, u srži je manipulacije, i onda i sada. Takvo Kosovo je „pogonsko gorivo“ i bez njega bi proslava rođendana nekog nacističkog vođe bila krajnje opskurna, i u standardima takvih pojava širom Evrope. Ovako je fatalna. Toj fatalnosti doprinosi i relativizacija, razvodnjavanje (posrbljavanje) neonacizma kriptopatriotizmom, i traženje ekvilibrijuma u ekstremu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari