Dva Danasova intervjua sa Suadom Bulićem, bivšim načelnikom policije u Novom Pazaru, o cvetanju trgovine narkoticima, izazvala su veliku pažnju javnosti. Bulić je ustalasao medijski prostor tvrdnjom da na novopazarskom području postoji pet organizovanih grupa za trgovinu narkoticima, i da tamošnji dileri, čija su imena znana policiji, tužilaštvu i sudstvu, „pokrivaju“ celu teritoriju Srbije.

Dva Danasova intervjua sa Suadom Bulićem, bivšim načelnikom policije u Novom Pazaru, o cvetanju trgovine narkoticima, izazvala su veliku pažnju javnosti. Bulić je ustalasao medijski prostor tvrdnjom da na novopazarskom području postoji pet organizovanih grupa za trgovinu narkoticima, i da tamošnji dileri, čija su imena znana policiji, tužilaštvu i sudstvu, „pokrivaju“ celu teritoriju Srbije. Njegove napomene o dobro organizovanoj narkomreži (partneri u svim centrima bivše SFRJ) i neodlučnosti državnih organa da ozbiljnije zarate sa narkomafijom potvrđeni su u Danasovom istraživačkom serijalu Putevi droge do Srbije i kroz Srbiju (deset članaka).
Naši sagovornici iz Beograda, Niša, Subotice, Kragujevca, Užica, Sremske Mitrovice, Novog Pazara itd. saglasni su da trgovina drogom cveta diljem Srbije, te da je policija nemoćna da zaustavi, pa čak i značajnije smanji protok droge. Poslednjih godina, doduše, rastu količine zaplenjenih opijata, posebno na graničnim prelazima. Procenjuje se da je 2006. rekordna po zapleni droge (oko 1,3 tone). Podatke o takvim uspesima MUP redovno prosleđuje medijima, a policijski zvaničnici rado iznose pokazatelje o sve efikasnijoj borbi protiv droge. Naličje te efikasnosti, međutim, govori nešto sasvim drugo: i policija i zdravstvo uporedo beleže katastrofalan rast narkozavisnika. U policijskim akcijama i na graničnim prelazima „padaju“ kuriri, u unutrašnjosti prodavci, najčešće i sami narkozavisnici – ali ne i važniji članovi ili bosovi, iako su njihova imena javna tajna u mestima gde žive.
Stručnjaci su saglasni da Srbija nema državnu strategiju za borbu protiv trgovine narkoticima. Potrebno je, kažu, između ostalog, bolje organizovati i opremiti policijski aparat. Gotovo neverovatno zvuči podatak da specijalci MUP za borbu protiv narkomafije mesečno zarađuju 400 do 500 evra, koliko i administrativci na šalterima za izdavanje pasoša. Specijalni policijski odseci raspolažu zastarelim kompjuterima i vozilima „starijim od inspektora“. U niškoj policijskoj grupi za borbu protiv narkotika angažovano je dvadesetak puta manje ljudi nego u Cirihu, koji je po veličini sličan Nišu…

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari