Ruski ambasador Jakov Gerasimov žalio se državnom vrhu zbog intervjua savjetnika predsjednika Skupštine Ranka Krivokapića, penzionisanog generala Blagoja Grahovca beogradskom NIN-u.
Gerasimov je od jednog od najviših državnih zvaničnika tražio da odgovori jesu li Grahovčevi stavovi iz intervjua pod naslovom „Rusi nisu odlazili“, ujedno i stavovi predsjednika Skupštine, saznaju “Vijesti”. Grahovac je NIN-u rekao da Amerika i NATO gube bitku za Zapadni Balkan, jer Rusija već dominira „izvozom finansijske moći preko već uhodanih KGB kanala“.

„Kapital ruskih oligarha je opasan zato što se u njemu udružuju dva monstruma: prljavi novac sa silnim KGB-om, odnosno bogat i plašljiv, sa moćnim, a siromašnim“, rekao je Grahovac, predstavljen u NIN-u kao savjetnik predsjednika Skupštine Crne Gore.

General u penziji je ocijenio da će onaj ko ima ekonomsku prevlast, neminovno pretendovati i na političku. „Analizirajmo odakle je došao kapital u balkanske zemlje tokom posljednjih 15 godina. Doći ćemo do zaključka da je uglavnom došao sa Zapada. Uđimo u trag tom kapitalu, čiji je on stvarno? Iz Beograda, iz Podgorice, iz Atine, otići ćemo preko Londona, Pariza i još mnogo drugih metropola, sve do Moskve. To je suština problema“, ocijenio je Grahovac. On smatra da su, kao nekada u hladnom ratu, danas na snazi takozvane „doktrine nekortikalnog rata“.

„Tajkuni imaju svoje medije, tajkuni imaju svoje univerzitete… Iz zone brutalnih ratnih dejstava, prešlo se u zonu dejstva na ljudsku svijest“.

Grahovac je rekao da „ako analiziramo, doći ćemo do zaključka da je 90 odsto kapitala u Grčkoj došlo sa Zapada, ali ako napravimo dublju analizu, ko je krajnji vlasnik tog kapitala, možda ćemo se naježiti od straha“.

Grahovac je istakao da je svaki kapital koji potiče iz nedemokratskih sistema jednako opasan, kao što je opasan i kapital iz država kojima je vlasnik jedan čovjek ili jedna porodica. On je kazao da ruska obavještajna mreža nikad nije napuštala Balkan, a da se tajkunskim novcem prije svega dolazi do „preimućstva u medijskom nastupu“. Govoreći o stanju u Crnoj Gori i Srbiji, Grahovac je osudio maksimu: „Ne treba novcu nikada gledati u porijeklo“.

„Građani nijesu svjesni opasnosti, ali dio političke elite je potpuno svjestan jer je učestvovao u svemu tome. Dio političke elite u Srbiji i Crnoj Gori odavno pravi podlogu, utire staze za ulazak sumnjivog ruskog kapitala“, rekao je Grahovac. On je ocijenio da je Rusima interes da preko balkanskih država nagrizaju NATO. „Ako ruski kapital ovlada Grčkom, kao što je već skoro ovladao, najviše na Zapadnom Balkanu, bez obzira na to što je došao sa Zapada, ako ovlada Crnom Gorom, pa Srbijom i ako ovlada Makedonijom, sve su to pravoslavne države… Kome je najisplativije da te države uđu u NATO: Rusima. Tada se može opstruirati iznutra, podrivati, blokirati“.

Grahovac je istakao da se Makedonija najviše opire tim ruskim namjerama i da se čvrsto vezala za Ameriku, ali da Grčka blokira njen ulazak u NATO. „Da provjerimo čiji je kapital u Grčkoj“, upitao je Grahovac, aludirajući na Rusiju.

Iz ambasade Ruske Federacije u Podgorici rečeno je „Vijestima“ da je ambasador Gerasimov u velikim obavezama i da ne može govoriti sa novinarima do kraja sedmice, kada bi se mogao očekivati eventualni javni osvrt na Grahovčeve riječi. Grahovac je juče “Vijestima” rekao da je intervju dao u lično ime, a ne u svojstvu savjetnika predsjednika Skupštine.

Grahovac tvrdi da „snaga i uticaj ruskih službi od NKVD-a do KGB-a na Balkanu nikad nije prestala”. “U Srbiji i Crnoj Gori tradicionalno kad pomenete tajne službe, odmah se misli na CIA, na britansku službu, na njemačku službu… Prva pomisao ljudi je na te službe. Zašto? Zato što mi u toj indoktrinaciji živimo već vrlo dugo. Suština je da ruske službe nikad nijesu napuštale ovaj prostor. Bile su vrlo snažne, i dan-danas su. One u suštini ne moraju ni lobirati. U Srbiji i Crnoj Gori ima još i tradicionalno ideoloških razloga koji im idu u susret, ali ima i sasvim modernih razloga“, rekao je Grahovac.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari