Dejan Ilić U svetu nauke ime dr Dejana Ilića vezuje se za čitav niz pronalazaka koji su uneli revoluciju u proizvodnju mini baterija neophodnih za rad brojnih uređaja, od kompjutera i medicinskih aparata do mobilnih telefona. Jedan od najuspešnijih Srba u rasejanju, dr Ilić je redovni član Akademije nauka u Njujorku.

Dejan Ilić U svetu nauke ime dr Dejana Ilića vezuje se za čitav niz pronalazaka koji su uneli revoluciju u proizvodnju mini baterija neophodnih za rad brojnih uređaja, od kompjutera i medicinskih aparata do mobilnih telefona. Jedan od najuspešnijih Srba u rasejanju, dr Ilić je redovni član Akademije nauka u Njujorku. Zahvaljujući zvanju internacionalnog profesora koje je stekao 2002, postao je vanredni profesor na nekoliko svetskih univerziteta i senator Evropskog privrednog senata. Dugačka lista priznanja, među kojima je titula menadžera godine i nagrada za životno delo Svetskog udruženja hemičara, pre dva dana uvećana je nagradom za najbolju svetsku industrijsku inovaciju.
Dr Dejan Ilić rođen je 1957. u Selevcu kod Smedereva. Studije fizičke hemije završio je u Beogradu, profesionalnu i naučnu karijeru nastavio je u inostranstvu. Doktorirao je na drezdenskom univerzitetu. Od 1986. stečeno znanje primenjuje u kompaniji Varta, vodećem svetskom proizvođaču baterija. Ova firma je od ranih sedamdesetih godina počela da razvija proizvodnju mini baterija, ali je tek od 1992, kada na čelo istraživačkog tima dolazi Ilić, počela da preuzima primat u svetskoj produkciji tog proizvoda. Pravi hit bio je pronalazak litijum-polimer baterija, poznatijih pod nazivom smart kartice, koje su debljine svega 0,4 milimetra, lagane i jače od klasičnih, s minimalnim količinama kadmijuma, što im je donelo značajnu ekološku prednost. Zbog sve dominantnije uloge mini baterija u savremenoj tehnologiji, Varta je 2001. osnovala posebnu firmu, Mikrobaterie GMBH, u Elvagenu kod Štutgarta, na čijem je čelu upravo dr Ilić. Firma u kojoj se naučnim radom bavi oko stotinjak stručnjaka, a pogoni u Nemačkoj, Češkoj i Aziji upošljavaju gotovo 1.500 radnika i saradnika, podmiruje potrebe polovine svetskog tržišta baterija, zbog čega je prošle godine proglašena najuspešnijom kompanijom.
Uspeh na polju nauke i prakse Ilić je upotpunio i bogatom sportskom karijerom. Kao mladi odbojkaš iz smederevskog Grafičara prešao je najpre u Partizan, iz kojeg je bio angažovan i u juniorskoj reprezentaciji, a odlaskom u inostranstvo našao je mesto u francuskim i nemačkim prvoligaškim timovima, poput Bajera iz Leverkuzena. Prelaskom u Elvangen postao je član i trener lokalnog odbojkaškog tima. „Kroz sport sam stekao timski duh, disciplinu, naučio pravila samomotivacije i organizacije i stekao sposobnost da odredim sopstvene granice. U istraživanju, podučavanju i rukovođenju, te osobine postale su dragocene i često presudne za uspeh“ kaže Ilić. M.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari