Faktori „Kosovo“ i „pretnje novim sankcijama“ već uzimaju danak. Cena jugoslovenskog spoljnog duga, koja je na londonskom tržištu kapitala početkom godine iznosila 31 cent za dolar, da bi se posle zasedanja Kontakt grupe u Londonu strmoglavila na 28 centi, sada je dodatno pala i juče je, kako nam je potvrđeno u jednoj londonskoj banci koja trguje našim spoljnim dugom, iznosila 23 centa.

Faktori „Kosovo“ i „pretnje novim sankcijama“ već uzimaju danak. Cena jugoslovenskog spoljnog duga, koja je na londonskom tržištu kapitala početkom godine iznosila 31 cent za dolar, da bi se posle zasedanja Kontakt grupe u Londonu strmoglavila na 28 centi, sada je dodatno pala i juče je, kako nam je potvrđeno u jednoj londonskoj banci koja trguje našim spoljnim dugom, iznosila 23 centa. Samim tim, šanse Jugoslavije da sklopi sporazum o reprogramu duga Londonskom klubu su smanjene. Nove sankcije, koje najavljuju američka administracija i Kontakt grupa, komentarišu ekonomski stručnjaci, učiniće spoljni zid sankcija oko Jugoslavije još čvršćim.
Nekoliko istupanja Džejmsa Rubina, portaprola Stejt departmenta, u kojima je najavio da su oštrije sankcije prema Jugoslaviji neizbežne, jer nema signala da jugoslovenske vlasti sređuju stanje na Kosovu, imaju i konkretne negativne efekte. – Crna Gora već trpi indirektne posledice. Svetske investicione banke, koje pripremaju privatizaciju šest crnogorskih preduzeća, čija je prodaja strancima planirana do septembra ove godine, stopirale su rad na tim aranžmanima. Čekaju 25. mart, kada ponovo zaseda Kontakt grupa, jer će se tada znati hoće li Jugoslavija biti dodatno kažnjena, rekao je za Danas Nebojša Medojević, savetnik u Agenciji Crne Gore za prestrukturiranje privrede i strana ulaganja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari