Dok se naučnici, biznismeni i vlade ekološki „svesnijih“ država udružuju, međusobno uslovljavaju i na kraju sarađuju u zajedničkoj misiji usporavanja globalnog zagrevanja, Srbija iz dana u dan sluša o učestalom zagađenju reka, pomoru riba, ispuštanju opasnih gasova i ostalim proizvodima ljudskog, privrednog i državnog nemara.

Dok se naučnici, biznismeni i vlade ekološki „svesnijih“ država udružuju, međusobno uslovljavaju i na kraju sarađuju u zajedničkoj misiji usporavanja globalnog zagrevanja, Srbija iz dana u dan sluša o učestalom zagađenju reka, pomoru riba, ispuštanju opasnih gasova i ostalim proizvodima ljudskog, privrednog i državnog nemara. Koliko je besmisleno porediti primenu ekoloških zapovesti u Srbiji i razvijenom svetu najočiglednije se vidi iz činjenice da iza neodgovornih pojedinaca najčešće i gotovo po pravilu stoji nemar celog sistema.
Tek su upozoravajući izveštaji o alarmantnoj situaciji u zajedničkoj nam kući Zemlji stavili ekologiju među stavke agende svakog društva. Slaba ekonomija i nepovoljan standard građana uslovljavaju da taj okidač u Srbiji bude već čuveni slučaj Pančevaca ili sve češći izveštaji o ekstremnim zagađenjima rečnih tokova. Po prašini koja se dosad brzo dizala ali još brže slegala zaključuje se da rešavanje ovako ozbiljnih problema zahteva prethodno krpljenje mnogih rupa u sistemu i stvaranje odgovorne države, a tek potom negovanje ekološke kulture među građanima. Ipak, građanske inicijative su, kao i svuda u svetu, pokrenule taj tromi mehanizam, ali slaba vajda ako povratna sprega ne proradi. Slučaj bespravne gradnje u rezervatima pod zaštitom države jednostavno obeshrabruje, jer je pokazao da je u Srbiji i dalje moguće da se oko tako notornog kršenja ekoloških standarda stvori svojevrsni sukob interesa unutar jedne te iste izvršne vlasti – resor za infrastrukturu i resor za zaštitu životne sredine imali su naime oprečna mišljenja da li bespravne objekte treba rušiti.
U samo jednom u nizu slučajeva pomora ribe desilo se i to da vodoprivredna inspektorka, dakle zaštitnica zakona ove države, nehajno „zaboravi“ da uzme uzorke zagađene vode i ribe, inače neophodne elemente za dalje gonjenje krivaca. Kao da nije dovoljno što odgovorni gotovo redovno izmiču pravdi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari