Praznične poruke i čestitke državnih zvaničnika redovno predstavljaju ne samo čin kurtoazije nego i saopštavanje važnih političkih poruka. Ove poruke se po pravilu vrlo pažljivo formulišu. Čestitajući Vaskrs vladikama Srpske pravoslavne crkve, ministar vera profesor Bogoljub Šijakovićje podsetio da je „naša otadžbina decenijama hodila putem Golgote i mučeništva, ne gubeći nadu u spas i izbavljenje od stradanja.

 Naš hrabri narod na Kosovu i Metohiji dostojanstveno je proživljavao Veliki petak godinama, ne gubeći veru u vaskrslog Hrista.“

U meri u kojoj se ministrova čestitka vladikama odnosi na „verujući svetosavski narod“ na području naše južne pokrajine, ona predstavlja lep gest i ispunjavanje ministrove dužnosti. Nejasno je zbog čega je ministar vezao ne „verujući svetosavski narod“ nego „naš hrabri narod na Kosovu i Metohiji“ za proživljavanje Velikog petka i veru u vaskrslog Hrista. Većina naših građana na području ove pokrajine u Isusu vidi božjeg proroka, a ne vaskrslog izbavitelja, i za većinu njih Veliki petak nije dan tuge. U pogledu verske strukture, „naš hrabri narod na Kosovu i Metohiji“ najvećim je delom sastavljen od muslimana, a potom od pravoslavaca, rimokatolika i protestanata.

Za razliku od profesora Šijakovića, predsednik Republike g. Tadićje, kako je izvestio Tanjug, iz manastira „Visoki Dečani uputio svim pravoslavnim vernicima i svim žiteljima Kosova i Metohije, bez obzira na njihovu veroispovest, uskršnju poruku mira“. Tadićje tom prilikom rekao da „moja poruka jeste poruka mira, mira za Srbe, mira za Albance, za sve ljude koji žive na Kosovu, u našoj Srbiji. Bez mira ne možemo obezbediti pristojan život, bez verovanja u mir ne možemo ni normalno živeti. Ovo je dan kada ne treba da bude gneva i kada ne treba da bude mržnje“.

U Srbiji je pravni poredak jedinstven; zajemčena je posebna zaštita manjina radi ostvarivanja potpune ravnopravnosti i očuvanja njihovog identiteta, a diskriminacija je zabranjena, naročito po osnovama u koje spada i veroispovest; pred Ustavom i zakonom svi su jednaki. Merama u obrazovanju, kulturi i javnom obaveštavanju, Republika Srbija podstiče razumevanje, uvažavanje i poštovanje razlika koje postoje zbog posebnosti etničkog, kulturnog, jezičkog ili verskog identiteta njenih građana. (Članovi 4, 14, 21 i 48 važećeg Ustava.)

Treba ohrabriti ministra vera da ubuduće bude pažljiviji i promišljeniji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari