Novopazarska vlast rado prima pomoć iz Evrope, ali neće da čuje za evropska načela. Dopisniku FONETA i Blica iz Novog Pazara Enesu Haliloviću prekjuče nije dozvoljeno da prisustvuje konferenciji za novinare u zgradi opštine u tom gradu. Da stvar još više bude grđa, prekjuče su konferenciju za novinare u toj kući nameravali da drže evropski ambasadori, koje je predvodio šef delegacije Evropske komisije u Srbiji Žozep Ljoveras.

Novopazarska vlast rado prima pomoć iz Evrope, ali neće da čuje za evropska načela. Dopisniku FONETA i Blica iz Novog Pazara Enesu Haliloviću prekjuče nije dozvoljeno da prisustvuje konferenciji za novinare u zgradi opštine u tom gradu. Da stvar još više bude grđa, prekjuče su konferenciju za novinare u toj kući nameravali da drže evropski ambasadori, koje je predvodio šef delegacije Evropske komisije u Srbiji Žozep Ljoveras. Pošto je pravo na dostupnost informacija onome ko obaveštava javnost evropsko načelo, sasvim je razumljiva konsternacija visokih gostiju i njihovo odbijanje da održe konferenciju. Gosti su dodatno poniženi time što je opštinsko obezbeđenje oduzelo kasetu sa protestnom izjavom g. Ljoverasa.
Priča zašto Haliloviću obezbeđenje ne dozvoljava da uđe u pomenutu zgradu je „klasična“ za ovdašnje uslove. Valjda se svojim izveštavanjem zamerio lokalnim moćnicima. Halilovića je, navodno, više puta prozivao saradnik predsednika opštine i prvog čoveka koalicije Liste za Sandžak Sulejmana Ugljanina da sistematski i zlonamerno izveštava o Novom Pazaru u negativnom kontekstu. Halilović, opet, tvrdi da on nema ništa protiv lokalnih funkcionera, već samo želi profesionalno da radi svoj posao.
Novi Pazar je samo još jedna, istina eklatantna, sredina gde postoje „podobni“, i „nepodobni“ novinari. U kontekstu posete evropskih ambasadora takva lokalna „konstelacija“ ogoljena je do skandaloznosti. Lokalni moćnika kao argument obično potežu navodnu političku pripadnost novinara, ali to ni najmanje ne umanjuje utisak skandaloznosti. Ni nečija eventualna politička obojenost, ni nečiji lični sukob ili animozitet ne mogu biti opravdanje za selekciju novinara.
Ali, ovaj slučaj upozorava na još nešto. Kod nas se mnogo govori o decentralizaciji. Ako se zna koliku moć neko ima na lokalnom nivou, plašimo se da bi ta decentralizacija mogla lako da se pretvori u bukvalnu feudalizaciju. Ako je lokalna kabadahijska moć danas ovolika, kolika bi bila sutra kad bi joj se dodali još neke prerogativi? Dok je Srbija još dovoljno centralizovana, Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu trebalo bi hitno da reaguje. Pre nego Ministarstvo kulture, pod čijom je ingerencijom medijska scena.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari