Zahvaljujući Vojislavu Koštunici, zvanični Beograd je još jednom napravio uslugu Prištini. Kada Marti Ahtisari, specijalni izaslanik UN za pregovore o statusu Kosova, danas dođe u srbijansku prijestolnicu, razgovarat će sa Borisom Tadićem, predsjednikom Srbije, jer je Koštunica odbio susret pod izgovorom da njegova „tehnička vlada“ nema više mandat da razgovara o tim pitanjima, osjetljivim za Srbiju.

Zahvaljujući Vojislavu Koštunici, zvanični Beograd je još jednom napravio uslugu Prištini. Kada Marti Ahtisari, specijalni izaslanik UN za pregovore o statusu Kosova, danas dođe u srbijansku prijestolnicu, razgovarat će sa Borisom Tadićem, predsjednikom Srbije, jer je Koštunica odbio susret pod izgovorom da njegova „tehnička vlada“ nema više mandat da razgovara o tim pitanjima, osjetljivim za Srbiju. A Ahtisari je vrlo dobro upoznat kako je „tehnički“ premijer zauzet pisanjem stranačke platforme prema kojoj bi nova vlada prekinula sve diplomatske odnose sa svim zemljama koje bi priznale nezavisnost Kosova.
Politički uragan koji je Koštunica pokrenuo, međutim, pomest će sve unutar Srbije, napraviti haos u zemlji a negativni odjeci te rabote već se čuju i sa svjetskog političkog Olimpa Vašingtona, no granice neće proći. I tu je najveća zabluda aktuelnih aktera na političkoj sceni Srbije. Njihova nervoza ostavlja ravnodušnom svjetsku diplomatiju, a popravlja raspoloženje u Prištini, jer će Ahtisariju, kada iz takvog ambijenta dođe na Kosovo, još više pojačati dojam o kooperativnosti tamošnje vlade.
Stisak ruke i dobrodošlica koju će uvaženom gostu poželjeti kosovski premijer Agim Čeku pokazat će kako je Koštunica bahatim okretanjem leđa svjetskom diplomati zabio sebi politički autogol a Srbiju doveo u još nezavidniji položaj.
Izvjesno je da od cijele te loše predstave, na koju su svjetski centri odlučivanja već navikli jer su je vidjeli u nekoliko navrata pa ih sigurno niti šokira niti iznenađuje, ni srbijanski „tehnički“ premijer nema sigurne koristi.
Ostati u fotelji, a prekinuti dijalog sa Zapadom, Koštunica može – ali ako će kabinet osnovati u omiljenoj mu Guči!
Sudbina Kosova već je izvjesna i s njom su manje više upoznati i u Beogradu i u Prištini. Nervoza prvih i smirenost drugih sugerišu i manje upućenima u ova zbivanja kakvo će biti konačno rješenje statusa nekadašnje pokrajine.
Apsurd je u tome što je sada, mnogo više nego za kosovske Albance, koji kroz sve institucije de facto već imaju državu, važnije za Srbiju da se status što prije javno objelodani, prije nego što tamošnji političari, vođeni čistim vlastoljubljem, gurnu zemlju u potpunu izolaciju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari