Položaj zdravstvenih saradnika – diplomiranih psihologa već dugi niz godina je neravnopravan u odnosu na ostale zaposlene u postojećem sistemu zdravstvene zaštite. Takav status se ogleda u koeficijentima tj. vrednovanju rada: postojeći sistem ne motiviše psihologe da se usavršavaju, jer im vrednovanje rada ostaje isto.

Položaj zdravstvenih saradnika – diplomiranih psihologa već dugi niz godina je neravnopravan u odnosu na ostale zaposlene u postojećem sistemu zdravstvene zaštite. Takav status se ogleda u koeficijentima tj. vrednovanju rada: postojeći sistem ne motiviše psihologe da se usavršavaju, jer im vrednovanje rada ostaje isto. Psiholozima koji rade u zdravstvu je onemogućeno da svoju karijeru razvijaju, kao njihove kolege lekari, čime se cela struka stavlja u drugi plan.
Statuti nekih zdravstvenih ustanova (pre svega domova zdravlja), čije je usvajanje predviđeno za 20. februar 2007. na sednici Skupštine grada, u direktnoj su suprotnosti sa članom 132 Zakona o zdravstvenoj zaštiti. Naime, u nacrtima statuta petnaest domova zdravlja (osim Doma zdravlja Barajevo), u članu 19 predviđa se da za direktore zdravstvenih ustanova može biti imenovano lice koje pored zakonom propisanih opštih uslova ima: „završen Medicinski ili Stomatološki fakultet ili završen Pravni ili Ekonomski fakultet i završenu edukaciju iz oblasti zdravstvenog menadžmenta“. Takva formulacija je u direktnoj suprotnosti sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti i članom 132 (tačka 1) tog zakona, u kome se decidirano kaže da za direktora može biti imenovano lice koje ima „visoku školsku spremu zdravstvene struke ili visoku školsku spremu druge struke sa završenom edukacijom iz oblasti zdravstvenog menadžmenta“.
Ukoliko Skupština grada usvoji ovakve predloge statuta, i dalje će se nastaviti dosadašnja praksa diskriminacije zdravstvenih saradnika (psiholozi, defektolozi, socijalni radnici i dr). Iz ovakvih predloga statuta proizilazi da su se nadležni organi oglušili na upozorenje Društva psihologa Srbije koje im je dostavljeno početkom januara 2007. Podsećamo da je pismo sa reakcijom na ove predloge dostavljeno Narodnoj skupštini Republike Srbije – Zakonodavnom odboru i Odboru za zdravstvo, Ministarstvu zdravlja Republike Srbije, Gradskoj upravi Grada Beograda – Gradskom sekretarijatu za zdravstvo i drugima.
Pitamo se ko će biti odgovoran ukoliko Ustavni sud ospori ustavnost i zakonitost ovih predloženih, a možda i usvojenih statuta koji, koliko je poznato, nikada ne mogu biti „stariji“ od Zakona?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari