Bekstvo od "motača" 1

Podatak da je Vlada tek pre nekoliko meseci formirala Koordinacioni tim za praćenje tokova iz oblasti ekonomskih migracija, a da se već godinama zna da Srbiju godišnje napusti tridesetak i više hiljada, mahom mladih ljudi, dovoljan je da ilustruje gorući problem zemlje, koji će, kako vreme prolazi, anulirati sve napore za razvoj.

Umesto da je barem na nivou istraživanja sadašnja, ali i prethodna vlast, procenila na čemu je i može li da računa na neke poluge borbe protiv egzodusa mladih, to su ovde činile strane fondacije i nevladine organizacije, kao nedavno i pre četiri godine Fridrih Ebert fondacija.

NJihova studija pokazuje ne samo da se odlazak najvitalnijeg dela stanovništva drastično povećava nego da će biti i gore, jer tri četvrtine mladih namerava da ode u inostranstvo. Istovremeno, tim istraživanjem je praktično i serviran „penal“ protiv vlasti, jer pokazuje da je jedan od najbitnijih uzroka za odlazak nezadovoljstvo poslom i vrstom poslova koje ljudi mlađi od 30 godina obavljaju.

Nadležni bi barem uvijeno tu trebali priznaju da su od početka grešili u modelu (ne)održivog razvoja. Da shvate da je forsiranje „šrafciger“ industrije i sektora jednostavnih usluga direktno kontraproduktivno, da se ne može teranjem mladih, ali i svih ostalih u prekarne, odnosno privremeno-povremenim poslovima graditi bilo kakva budućnost.

Naime, samo za četiri godine udvostručen je broj mladih koji su u prekarnom odnosu, što se, zanimljivo, podudara sa državnom statistikom po kojoj je nezaposlenost u tom periodu prepolovljena. Dakle, sadašnja vrhuška morala bi to da prizna, ali je očigledno da im je to bila namera.

U prevodu, jedina šansa za smanjene egzodusa jeste da se sprovede potpuni razvojni strategijski obrt, umesto žalopojki „ostajte ovde“ i manipulisanja statistikom, direktno i neprestano delanje na visokim i inovativnim tehnologijama, na podsticaje mladima da rade ono što žele i na Zapadu, i da se prestane subvencionisanje „motača kablova“ i nazovi velikih investitora iz inostranstva.

Naime, više nije pitanje to što za svakog visokoobrazovanog, a sada i sa srednjim obrazovanjem, država uloži do četiri miliona dinara, a onda praktično pokloni taj ulog mnogo razvijenijim zemljama, pa je Srbija druga u svetu po iseljavanju obrazovanih ljudi.

Sada je problem da država ne može ništa da očekuje, pa ni na planu omiljene statistike, ako je više mladih iz Srbije u inostranstvu nego u svojoj zemlji. Svetlo će morati da ugasi neki penzioner i to bez primanja, jer neće biti onih koji stvaraju dohodak.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari