Pred Parlamentarnom skupštinom Saveta Evrope u Strazburu 26. januara naći će se izveštaj izvestioca Žan-Šarla Gardeta o zaštiti svedoka ratnih zločina u bivšoj Jugoslaviji, sa posebnim osvrtom na Kosovo.


Njegov izveštaj je, kao i izveštaj specijalnog izvestioca SE Dika Martija o trgovini organima otetih za koje je optužio kosovskog premijera i bivšeg lidera OVK Hašima Tačija, i pre rasprave u Savetu Evrope, izazvao dosta bure. Gardeto je u svom izveštaju pod nazivom „Zaštita svedoka kao kamen temeljac pravde i pomirenja na Balkanu“ situaciju na Kosovu ocenio kao alarmantnu i ukazao na ubistva i nesigurnost svedoka jer im se preti, kao i da ne postoji zakon o zaštiti svedoka. Kosovo je u pogledu zaštite svedoka ocenio kao crnu rupu, ali i da na toj teritoriji ubijaju svedoke koji se osmele da svedoče o ratnim zločinima.

Ipak, sam izveštaj je već u startu doživeo neku vrstu kompromitacije jer su se niotkuda pojavila braća Ramiz i Sadik Murić iz Peći, koje je Gardeto naveo kao primer za ubijene svedoke u optužnici protiv Ramuša Haradinaja pred Haškim tribunalom. U pojavljivanju u javnosti su negirali vezu sa procesom protiv Haradinaja tvrdeći da nisu svedoci, zatim da bez problema žive u Peći, ali i da će tužiti Gardeta.

Ono što je jasno jeste to da su i Martijev, ali i Gardetov izveštaj pokazali stepen neprihvatanja odgovornosti za ratne zločine, što je „dečja bolest“ svih novih vlasti koje su uspostavljene od devedesetih na prostoru bivše Jugoslavije.

Martijev izveštaj je posebno zanimljiv jer se u njemu, osim Tačija, optužuju i američke i evropske diplomate, ali i zvaničnici Ujedinjenih nacija na Kosovu da su ćutali o zločinima i o trgovini ljudskim organima da bi sačuvali „političku stabilnost“ na Kosovu.

Svakako, oba izveštaja su prilično uzdrmala poziciju Prištine u budućim razgovorima sa Beogradom, koji najavljuje da će pregovarati i sa Tačijem kao sa predstavnikom albanskog naroda. Ono što je potpuno jasno jeste to da oba izveštaja svakako neće naterati vlade zemalja koje su priznale nezavisnost Kosova da preispitaju tu odluku, dok će početak razgovora na relaciji Beograd – Priština, izvesno, biti odložen.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari