Najnovija saznanja do kojih je došla Komisija za akreditaciju da je na pojedinim privatnim univerzitetima tokom poslednjih nekoliko godina dodeljeno između 150 i 200 sumnjivih doktorata, ponovo je aktuelizovalo pitanje ko sve i po kojim kriterijumima može da stekne zvanje doktora nauka. Uvidom u dokumentaciju univerziteta došlo se do neverovatnih podataka da je jedan profesor čak 11 puta u toku godine bio mentor ili da su doktorati branjeni na svakih dvadesetak dana.


Koliko su ove cifre „naduvane“ najbolje svedoči činjenica da se, recimo, na pojedinim fakultetima Univerziteta u Beogradu godišnje odbrani maksimalno tridesetak doktorata, dok je na univerzitetima u unutrašnjosti taj broj višestruko manji. Da bi jedan profesor „iškolovao“ doktora nauka neophodno je nekoliko godina mukotrpnog rada, tako da on u toku svoje karijere može svega desetak puta da bude mentor.

Na problem „štancovanja“ doktora nauka u ranijim vremenima nisu bile imune ni državne visokoškolske ustanove. I tu je decenijama bila prisutna praksa da se doktorati dele „kapom i šakom“. Inflacija doktoranata, koji su stekli to zvanje, a nisu objavili nijedan naučni rad u vodećim međunarodnim časopisima, na Beogradskom univerzitetu otvorila je novi problem usvajanjem kriterijuma za sticanje zvanja. Standardima za akreditaciju studijskih programa, donetim 2006. uveden je standard da budući doktorant mora da publikuje radove u međunarodno priznatim naučnim časopisima, a za mentora može da bude izabrana samo osoba koja takođe ispunjava taj kriterijum. Upućeni tvrde da naš najstariji univerzitet ima problema sa izborom mentora, jer velika grupa profesora godinama ne objavljuje naučne radove u međunarodno priznatim časopisima.

Posebno pitanje je da li baš svi univerziteti imaju kvalitetne doktorske studije, a to je uslov koji ustanova mora da ispuni da bi mogla da bude akreditovana kao univerzitet. U akademskim krugovima se procenjuje da samo četiri državna univerziteta imaju kapacitete da se ozbiljno bave naukom.

O šteti koju visokom obrazovanju nanose „sumnjivi“ doktori nauka, koji nastavljaju da grade akademsku karijeru i obrazuju mladu generaciju, bespredmentno je govoriti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari