Treba imati mnogo hrabrosti i političke mudrosti u vremenu narastajućeg nacionalizma i proizvodnje mržnje prema drugačijem, pa izjaviti ono što je izjavila nemačka kancelarka Angela Merkel. „Naravno da smo večno odgovorni za zločine nacional-socijalizma, za žrtve tokom Drugog svetskog rata, a pre svega, za holokaust“, rekla je Merkelova u audio poruci emitovanoj na njenom veb sajtu, nekoliko dana pred godišnjicu dolaska na vlast Adolfa Hitlera. Ona je dodala da se Nemačka suočava sa svojom istorijom i pri tome ništa ne zataškava, niti potiskuje i da činjenicu da je Nemačka odgovorna za zločine tokom Drugog svetskog rata treba iznova ponavljati svakoj generaciji „kako rasizam i antisemitizam više nikada ne bi imali nikakve šanse“. Naravno, nije zgoreg pomenuti da je ova hrabra izjava nemačke kancelarke prva takve vrste u poslednjih dvadeset pet godina, jer takve izjave nismo čuli ni od bivšeg kancelara Helmuta Kola, ali ni od njegovog naslednika Gerharda Šredera.


Srbija od pada Slobodana Miloševića sa vlasti kao društvo luta – od odricanja od antifašizma, preko rehabilitacije ratnih zločinaca, njihovog proglašavanja za oslobodioce i antifašiste, pa skoro do državnog prećutkivanja godišnjice velike pobede nad fašizmom. Spomenici i obeležja borcima protiv fašizma (kao da to nije srpska istorija) se uništavaju, spomen parkovi postaju deponije, a svako ko iole dovodi u sumnju karakter rata u Jugoslaviji tokom Drugog svetskog rata biva proglašavan najmanje za izdajnika. Nije ni čudo što predstavnike Srbije ni ne zovu na velike manifestacije tim povodom.

Srpsko društvo je i danas, više od dve decenije od raspada bivše SFRJ, podeljeno oko odgovornosti za ratove, ubijene, prognane, stradanja, razorene brakove i domove i i dalje nema odgovor na ključna pitanja i ulogu države u ratovima u bivšoj Jugoslaviji. Razlog su i nedavne kontraproduktivne odluke Haškog tribunala, koje su vratile dijalog u regionu bar do raspada SFRJ.

Srbija i dalje, uprkos brojnim uspesima sportista, pre svega tenisera Novaka Đokovića, ima negativan imidž i u regionu i u svetu. Sa susedima nismo u najboljim odnosima, odnosno dovedeni su do nivoa dubokog zamrzavanja, naročito sa Hrvatskom i BiH. Danas je neizvesno da li će se naći dovoljno političke i ljudske hrabrosti pa učiniti ono što su svojeremeno uradili De Gol i Adenauer, odnosno da zakopaju ratne sekire i počnu konstruktivan dijalog, da se saslušaju, pokušaju da razumeju jedni druge i grade zajedničku budućnost. Ono što je danas izvesno je da nećemo imati ni balkasnog De Gola, ali ni Adenauera još zadugo. Jer političari u regionu, ne samo domaći, nisu u stanju da iskorače iz svojih malih sujeta. A što je takvo stanje duže, društvo je zatvorenije, što na kraju dovodi do samorazaranja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari