Uprkos hiperoptimističnim porukama pojedinih diplomata prema kojima EU jedva čeka trenutak kada će njeni „starosedeoci“ i balkanske državice potrčati jedni drugima u zagrljaj, ono što se na sarajevskom sastanku odigralo bliže je poznatoj izreci koja kaže da je miš jedino što je iskočilo iz gore koja se tresla.

Gora povodom Sarajeva tresla se mesecima, ali sastanak nije ispunio očekivanja. Uspeh je, međutim, što je uopšte održan, što se nije dogodila repriza Brda kod Kranja. Trenutni utisak je da nema konkretnih rezultata sem toga.

Ocenjeno je kao uspeh to što je u Sarajevu istaknuto da je balkanskim državama mesto u EU. Ali, zar to nije rečeno još u Solunu 2004?

Skup u Sarajevu, najpre, nije bio na očekivanom nivou, jer šefovi diplomatija Francuske, Nemačke i Holandije, dakle zemalja koje ne zagovaraju proširenje EU u dogledno vreme, nisu došli. Pojavio se britanski šef diplomatije Vilijem Hejg koji je svojim rečnikom u poslednjih nekoliko nedelja oživeo sećanja na devedesete i diplomate poput Ričarda Holbruka i Pedija Ešdauna koji su balkanske čvorove presecali buldožerom, odnosno samovoljom.

BiH, ali i Albanija, priželjkivale su odluku o ukidanju viza za njihove građane, ali to se nije dogodilo, mada je Bosni neku neodređenu nadu dao File govoreći o prelasku „iz dejtonske u evropsku eru“ posle oktobarskih izbora.

Nije potvrđeno da je EU rešena da imenuje specijalnog izaslanika za Balkan. Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost poručila je novinarima da joj ne „spočitavaju“ inicijativu o imenovanju izaslanika i da joj to nije u planu. Imenovanju izaslanika, a glavni kandidat je, navodno, baš Pedi Ešdaun, ponajviše su se nadali određeni krugovi u Sarajevu.

Srbija je zabeležila uspeh, nesumnjivo. Iako je na skupu primenjena takozvana gimnih formula, Priština svojim prisustvom u Sarajevu teško da može biti zadovoljna. Hiseni je sedeo pored Zanijera i govorio posle njega. File je rekao da će EU, kada je o odnosima Kosova i Srbije reč, sačekati mišljenje Međunarodnog suda pravde i „politički proces koji će uslediti“.

Za nekakav trijumfalizam Srbije, međutim, nema mesta. Način na koji je sastanak organizovan pripisuje se predsedavajućoj Španiji, koja je donekle naklonjena Srbiji. Za manje od mesec dana predsedništvo u EU preuzima Belgija koja je priznala Kosovo i koja, uz Holandiju, ponajviše među 27 veličanstvenih insistira na tome da Srbija dovrši saradnju s Hagom.

Uz to osnovna poruka skupa za Srbiju, ali i ostale zemlje na Balkanu željne ulaska u Evropsku uniju glasi: ispunite stroge uslove.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari