Boris Tadić je koristeći snagu praktične političke inteligencije dospeo na korak do trijumfa u ovoj borbi protiv naprednjaka. Samo se čeka odluka Tomislava Nikolića da okonča i štrajk glađu, nakon što je juče počeo da uzima tečnost.

Stav Brisela da Srbiji ova kriza nije potrebna i da treba prestati s pričama o prevremenim izborima, a u korist reformskih prioriteta, zadao je odlučujući udarac iscrpljenom Nikoliću i njegovoj SNS. Bitka je gotova.

Između demokrata i naprednjaka došlo je do kulminacije antagonizma malih razlika. Nisu oni dva sveta, što je krajem prošle godine jasno, i javno, uočio Ivica Dačić. DS i SNS su se prethodnih meseci, po proceni mnogih ozbiljnih ljudi, zapravo takmičili za bolje pozicije u budućoj vladi koju bi zajedno sastavili. Potom se nešto zakomplikovalo. Iako su Tadić i Nikolić bili na pola koraka do dogovora o izborima 18. decembra, o čemu je Danas više puta pisao, u jednom momentu, u prvoj polovini aprila, desio se slom u komunikaciji. Lider SNS, u strahu od gubitka časti ako odustane od zalaganja za izbore, povukao je neke nervozne poteze, čak i pokušao da razbije kakvo-takvo jedinstvo vladajuće koalicije. Tadić je ponovio recept s Mlađanom Dinkićem. Kao da je odgovorio na jednu Danasovu naslovnicu („DS mora da se trgne“, 7. april), zaigrao je oštro. I, za sada, pobedio.

Ne želimo da prognoziramo šta će se na srednje i duge staze dešavati. Mogući uspeh kandidature Srbije za članstvo u EU (dobijanje datuma početka pregovora potpuno je neizvesno) teško da se dotiče života običnih ljudi. Siromašnu Srbiju nije previše ganuo Nikolićev očajnički štrajk, ali će je se još manje doticati uspeh famozne kandidature. Za oporavak naprednjačke opcije ima dovoljno vremena i Tadić, kao iskusan političar, neće se uljuljkati u trijumfu.

Ima, međutim, nešto mnogo važnije od bitaka DS i SNS, a to je dobrobit građana Srbije. Dve najjače stranke iskopale su rovove koji prete da rascepe ovo društvo, da ga podele možda koliko i za vreme Slobodana Miloševića. Srbiji ne treba politika polarizacija. Pluralističko, demokratsko uređenje ne podrazumeva nemilosrdnu, atavističku borbu. Tadić i Nikolić moraju da se izdignu nad tim razarajućim podelama, oni imaju obavezu da teže zalečenju srpskog društva, iznalaženju bazičnog konsenzusa, koji će okupiti i manje, ali svakako legitimne političke snage, tako da izvan ostanu samo ekstremi. Neka uče od Amerikanaca. Žestoke političke borbe tamo, od osnivanja SAD do danas, nijednom nisu ugrozile temelje države i društva. Neka budu odgovorni lideri.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari