U hramovima Srpske pravoslavne crkve sutra će, kao i svakog 4. avgusta, biti služen parastos Srbima koji su postradali u akciji hrvatske vojske Oluja. Na dan 4. avgusta 1995. i u danima koji su usledili, ubijeno je, prema poslednjim podacima, 1.922 Srba, najviše civila, a 1.109 osoba još se vodi kao nestalo. Hrvatska će, kao i svake godine, dok vernici SPC budu odavali poštu žrtvama, proslaviti Dan domovinske zahvalnosti. Predsednik Hrvatske Josipović povodom praznika je već ukazom unapredio određen broj pripadnika vojske.

Od početka sukoba u Hrvatskoj naredne godine navršiće se dve decenije. Dosta vremena je prošlo i strasti se umiruju. Ipak, krajnje različiti pogledi na rat su činjenica. Retko ko, doduše, govori o „ničim izazvanoj velikosrpskoj jugokomunističkočetničkoj agresiji“, odnosno o „odbrani golorukog naroda od ustaškog noža“. Ali kad se višak emocija otkloni, ključne reči ostaju. Za Hrvatsku, rat je bio agresija Srbije, za Srbiju, građanski rat je izbio zbog udara HDZ vlasti na hrvatske Srbe.

Nedavna demonstracija „prijateljstva“ Tadića i Josipovića stvorila je maltene sliku idile. Uza sve poštovanje državnicima na naporima koje ulažu u unapređenje odnosa, prijateljstvo u politici, a posebno među državama koje između sebe, u najmanju ruku, imaju otvorena pitanja, ne treba uzimati zdravo za gotovo. Dok je Tadić Josipoviću poklonio Leksikon yu mitologije, ovaj je njemu dao knjigu o Vukovaru u kojoj, provereno, ne piše da se u jesen 1991. goloruki srpski narod branio od pomahnitale kame dok najzad nije oslobodio grad.

Tadić, kaže, hoće u Vukovar. Drugo je pitanje gde tačno. Sebi i Srbiji sigurno neće dozvoliti polaganje venca „braniteljima“. Ali može da ga položi žrtvama Ovčare. Josipović bi mogao da položi venac žrtvama Oluje, ali ne čini se da ćemo taj film uskoro gledati. Josipovića svakako može da izvini to što u Hrvatskoj, provereno, nema spomenika žrtvama Oluje.

Da bi se odnosi istinski harmonizovali, potreban je balans. Pitanje je, međutim, koje su granice izdržljivosti u sve novom i novom preživljavanju trauma. Teško da je moguće napraviti jednu istoriju. Pitanje je da li je, zaista, to i potrebno. Moguće je biti ovde i sada i sprečiti ponavljanje grešaka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari