Vojislav Koštunica je za samo godinu dana u očima Mlađana Dinkića porastao od „zataškivača afere satelit“ do „najboljeg saradnika“ kojeg je bivši ministar ekonomije imao u poslednjih deset godina. Dinkić je u medijima ekonomske rezultate vlade lidera DSS ocenio kao najbolje od petooktobarskih promena, a ono zbog čega je „oduševljen“ Koštunicom ima veze i s tim što ga ovaj nije „pritiskao da odustane od reformi samo zato što one nisu popularne“.


SSP, Partnerstvo za mir, sporazum CEFTA, suficit u budžetu od dve milijarde evra rezultati su koji bi Koštunicu, ako se pita Dinkić, izbacili ispred Mirka Cvetkovića u trci za boljeg predsednika vlade. I zato je Cvetković, iako „dobar konsultant“ istovremeno „loš premijer“ jer „nema snagu“ koju bi na tom mestu morao da poseduje.

Novopostavljeni šef poslanika Ujedinjenih regiona Srbije u Narodnoj skupštini rešio je, izgleda, da po svrgavanju iz ministarske fotelje „otvori dušu“ i javnosti do kraja obelodani šta misli. Pre svega o Cvetkoviću, koju mu je uručio otkaz. Istovremeno, ćuteći o predsedniku Borisu Tadiću, koji ga je zapravo smenio, kao i o novom ministru Dušanu Petroviću, kojeg je do juče optuživao da je siva eminencija DS za kontrolisanje vlade. Naučio je i Dinkić gde da stane. Mada, ima vremena, uskoro će izborna kampanja, i ukoliko DS kojim čudom ne odluči da joj URS bude saveznik, svašta od Mlađana Dinkića možemo očekivati. Podsetimo, krajem prošle godine je, i to baš u intervjuu Danasu, od kojeg je ubrzo pokušao da se ogradi, kazao da je zbog Tadićeve pobede na izborima 2008. ušao u „politički rizik“ obećavajući građanima 1.000 evra za besplatne akcije. I tu je od lidera DS dobio opomenu pred isključenje, koje je zaradio par meseci kasnije.

Šta demokrate misle o najnovijim Dinkićevim soliranjima, ne znamo, ali zaista je čudno da predsednika vlade žestoko kritikuje neko ko je stranački šef nekolicini ministara i, ujedno, vođa poslanika od čijih glasova ta ista vlada zavisi.

Da se za vreme Koštuničine vlade bolje živelo nije ništa novo. Kada je u martu 2004. došao na mesto premijera, prosečna plata bila je 188 evra, a kada je 2008. odlazio iznosila je gotovo 400 evra. I najveći priliv stranih investicija desio se baš u te četiri godine. Ali, Dinkić ne govori u kolikoj meri se ti uspesi temelje na nasleđu iz perioda vlade Zorana Đinđića. Takođe, predsednik URS, kada hvali Koštunicu, zaboravlja da je baš on iz dve njegove vlade izašao. A iz aktuelne je sklonjen. Planira li on to osvetu?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari