Poslanici Skupštine Srbije rešili su da daju pozitivan primer građanima i da pre zvanične primene Zakona o zabrani pušenja, koja počinje 11. novembra, ne pale cigarete u unutrašnjosti zdanja, već svoju naviku upražnjavaju na platou ispred zgrade. Pepeljare su uklonjene iz skupštinskog restorana, ali i svih ostalih prostorija parlamenta.

E, sad, poslanici ne bi bili poslanici da nisu dali i obrnut primer od onoga što im je bila namera. Neki od njih nisu želeli da se solidarišu sa kolegama, pa su cigaretu ipak zapalili u skupštinskom restoranu, dok su oni, malo manje hrabriji, to učinili u toaletu.

Pušači će od 11. novembra u potpunosti biti „proterani“ iz radnog prostora, obrazovnih i ustanova kulture, sportskih i tržnih centara. U firmama će pušenje biti dozvoljeno u prostoriji koja je namenjena samo za pušače, dok u objektima državne i lokalne samouprave, zdravstvenim ustanovama i školama, neće smeti da se puši čak ni u dvorištima.

Prema prvobitnom nacrtu zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu, zabrana pušenja bila je predviđena i za ugostiteljske objekte. To je izazvalo buru negodovanja ovdašnjih vlasnika kafića i restorana, a i poučeni negativnim iskustvom drugih zemalja, pre svega Hrvatske i Grčke, kreatori zakona su od te odredbe odustali. Vlasnici lokala veličine do 80 metara kvadratnih moraće da se izjasne da li je njihov objekat „pušački ili nepušački“, dok će u onim većim od 80 metara kvadratnih jedan deo morati da se izdvoji za pušače.

Zakoni o zabrani pušenja u zatvorenom radnom i javnom prostoru postoje u gotovo svim evropskim zemljama. Njihova primena nikada nije prošla bez otpora, sem u Sloveniji. U Hrvatskoj su najviše problema pravili ugostitelji, te je zakon u nekoliko navrata menjan, dok se u Grčkoj od njegove primene odustalo, jer ugostitelji nisu poštovali odredbu o zabrani pušenja u svojim objektima. Turska je, kažu poznavaoci, iznenađujuće dobar primer, gde se zakon sprovodi bez problema, a pušenje je skoro svuda zabranjeno. Videćemo, od 11. novembra, da li će tako biti i kod nas, ili će se ovdašnji pušači povesti primerom naših poslanika. Kazne za kršenje zakona su, inače, od 5.000 do milion dinara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari