Imena članova rekonstruisane Vlade Srbije ni juče popodne nisu bila poznata, za razliku od broja i naziva ministarstava, o čemu je dogovor među strankama na vlasti postignut krajem prošle sedmice. Premijer Mirko Cvetković, u nedelju uveče, gostujući u emisiji „Utisak nedelje“, nije znao da kaže kome će sve za koji dan biti nadređen, osim da on lično, iz baš ne dokraja razumljivih razloga, preuzima i Ministarstvo finansija. Nagovestio je i da Slobodan Milosavljević neće voditi objedinjeni resor trgovine i poljoprivrede, ali ne i šta će se desiti sa Sašom Draginom.

 Premijer najavljuje da će iz vlade otići trećina ministara, da ćemo ubuduće na TV ekranima gledati isto toliko „novih lica“, mada istovremeno ističe da niko neće ostati bez fotelje zato jer je loše radio svoj posao. Čini se da Cvetković hoće da nam kaže da u njegovoj (doskorašnjoj) vladi loših nije ni bilo, osim Mlađana Dinkića, smenjenog uz optužbe da je najodgovorniji za rast nezaposlenosti i manjak investicija. Zar je moguće da samo Dinkić nije valjao?

Premijer poručuje da su pri rekonstrukciji kadrovi manje važni, da naglasak treba da bude na većoj efikasnosti i „funkcionalnosti“ vlade, pa je čak izrađen i kodeks ponašanja ministara, kojima će biti „ograničen način na koji će komunicirati s medijima“. Najavljuje Cvetković i nove mere, novi program. Šta te krupne reči zapravo znače još ne znamo, iako bi Narodna skupština već danas trebalo da započne debatu o izmenama zakona o vladi i ministarstvima, propraćenu premijerovim ekspozeom. Ali, zdrav razum postavlja pitanje – ako su kadrovska rešenja uistinu manje važna od konkretnih mera za bolji život ljudi i novog načina rada vlade, zašto nam ona nisu uveliko poznata? Još u petak, kada smo saznali da će biti 17 ministarstava, ili u nedelju, kada je precizirano i o kojima je reč, zbog čega iz Nemanjine 11 nije saopšten spisak tog 21 člana Vlade Srbije? Pa, radi se o tome da su političke stranke o kadrovima mnogo teže pregovarale nego o programu, a ono što će javnost teško saznati jeste u kojoj meri su novi resori pravljeni „po ukusu pojedinaca“, jer taj i taj član vlade mora da „preživi“, dok onaj drugi baš i ne mora.

Dok ne budemo čuli Cvetkovićev ekspoze, nećemo znati čime će se rekonstruisana vlada zapravo baviti, odnosno u čemu će se razlikovati od dosadašnje. Dok ne budemo saznali imena, samo ćemo da nagađamo šta se, na primer, dešava s potpredsednicima i ministrima bez portfelja, da li će i oni ostati u toj „efikasnoj“ i „funkcionalnoj“ vladi. Ali, premijerovo izbegavanje da javno kaže da li je zadovoljan radom svojih ministara za javnost je uvredljivo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari