„Spinovati“ informaciju znači, kažu stručni ljudi, „zavrteti“ vest u pravcu koji odgovora onome ko je plasira, ili strani koju zastupa, pri čemu su činjenice tesno isprepletene s njihovom interpretacijom. Objavljivanje takve informacije nema za cilj obaveštavanje javnosti o događaju, već je reč o pokušaju kreiranja (usmeravanja) javnog mnjenja.

„Spinovana“ vest ima, dakle, u sebi elemente istine, ali joj se mora pristupiti s velikom pažnjom, mora se oprezno, poput nagazne mine, razmontirati, dekodirati.

Ukoliko ovim metodom sagledamo (dez)informacije koje ubrzano pristižu o navodnom planu slovačkog šefa diplomatije Miroslava Lajčaka za Kosovo posle odluke Međunarodnog suda pravde, o tajnim pregovorima Beograda i Prištine, o američkim namerama da se Rezolucija 1244 stavi van snage, nije teško zaključiti da nervoza oko rešavanja kosovskog paradržavnog statusa raste. Kao i da se pojačava pritisak na Srbiju. Jer, nijedna od ove tri „vesti“ Srbiji nije u interesu. U isto vreme, Spoljnopolitički komitet Evropskog parlamenta priprema rezoluciju kojom će se od Beograda zahtevati da, što se Kosova tiče, prihvati sve što Priština i njeni saveznici traže, izuzev formalnog priznanja nezavisnosti. „Budućnost Srbije zavisi od njenog stava prema Kosovu“, naslov je teksta koji je povodom nacrta rezolucije EP juče objavio nemačko-briselski WAZ EUobserver. Istog dana, švedski ambasador u Beogradu Krister Bringeus poručuje da je za ulazak Srbije u EU „regionalna saradnja s Kosovom neophodna“, a šef holandske diplomatije Maksim Ferhagen (takođe za WAZ EUobserver) da „neće biti brzog napretka“ u razmatranju srpske kandidature za članstvo u Uniji.

Mnoštvo informacija koje potvrđuju ono što je ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić jednom prilikom rekao Danasu – najveći diplomatski izazov za Beograd u 2010. biće da se pitanja evropskih integracija i Kosova zadrže na odvojenim kolosecima. Čini se da će to teško biti moguće. Čini se da se, kako ocenjuje dobro obavešteni profesor FPN Predrag Simić, „Beogradu priprema situacija u kojoj će biti stavljen pred svršeni čin“. Sateraće nas u ćošak i bićemo prinuđeni da u praksi priznamo kosovsku nezavisnost, upozorava Simić za Danas. Dodali bismo na to – ako Srbija ne popusti Kosovu, odnosno SAD i najuticajnijim članicama EU, ako ne olabavi pritisak i u UN, i u raznim međunarodnim i regionalnim organizacijama, i ako jednom ne sedne za isti sto s Tačijem i saradnicima radi rešavanja „praktičnih pitanja“, slede nam novo udaljavanje od Zapada, usporavanje procesa ulaska u EU, dodatno smanjenje stranih investicija i, kao posledica svega, udarac na životni standard građana.

Ulozi u kosovskoj bitki 21. veka sve su veći.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari