Srpska prestonica okitila se još jednim značajnim turističkim priznanjem. U akciji „Birajmo najuspešnije u turizmu jugoistočne i centralne Evrope u 2009. godini“, međunarodna turistička patrola „Sacen international“, koja je obišla 14 zemalja iz pomenutih regiona, označila je Beograd kao najbolje turističko mesto u jugoistočnoj Evropi.


Priznanje, kao i svako priznanje, uvek godi, posebno kada ima međunarodni značaj. Zato ga ne treba dovoditi u pitanje. U saopštenju se, doduše, ne navodi koji su to kriterijumi inspirisali međunarodnu turističku patrolu da naš glavni grad proglasi najboljim turističkim mestom, ali nije teško naslutiti da je tome u velikoj meri doprineo već legendarni beogradski noćni život, lumperajke do zore na rečnim splavovima, srdačnost i prisnost naših ljudi, „najlepše žene“… Činjenica je da u većini glavnih gradova u zemljama iz okruženja, posle ponoći ulice deluju kao u vreme „policijskog časa“. Nigde nikoga. Kafane zamandaljene, o nekakvom provodu ni govora. U Beogradu se oko ponoći tek kreće u noćni život, pa ko „preživi“…

E sad, da li je to ona prava turistička ponuda na koju treba da smo ponosni? Da li smo u dovoljnoj meri iskoristili sve turističke potencijale glavnog grada? Očigledno da nismo. Jer da jesmo, ne bi se turisti utrkivali da vide samo „Kuću cveća“ na Dedinju, ili kako izgleda Arkanova kuća, na primer, ili ostatke ruševina posle NATO bombardovanja, što je istini za volju, a zavisno od lokacije, i neviđena gradska blamaža i sramota, a ne turistička atrakcija. Ne tako davno, neki je pametnjaković došao na ideju da ispred porušene zgrade generalštaba namontira kiosk gde bi naplaćivao ulaznice i prodavao suvenire. Umalo da mu to ne prođe. Neko će reći: Svako nudi ono šta ima. Istina je da našu prestonicu svake godine posećuje sve veći broj stranih gostiju, ali turistički prihod je i dalje vrlo skroman, gotovo zanemariv za razliku od Beča, Budimpešte, Atine…, gradova koji „mlate“ i po nekoliko milijardi turističkih evra godišnje, i to bez „provoda“. Domaće i strane turističke agencije retko kada vode strance u naše muzeje i galerije, znamenite zgrade. Najbolji muzeji uglavnom su zatvoreni jer ih renoviraju već deset i više godina godina. I šta zapravo ostaje: Kalemegdan,malo krstarenja Savom i Dunavom, i provod.

Istina, turistički radnici Beograda poslednjih godina ulažu velike napore da grad uvrste u svetske tur mape. Da su u tome uspeli govori i ovo poslednje priznanje. Lepo, ali i za razmišljanje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari