Sporazum tužilaštva o priznanju krivice sa folk pevačicom Svetlanom Cecom Ražnatović, po kojem će u kućnom pritvoru provesti godinu dana i na račun državnog budžeta uplatiti 1,5 miliona evra, portparol Republičkog tužilaštva proglasio je „velikom pobedom tužilaštva“, naglasivši da je „najvažnije da su se obe strane saglasile“.


Ispada da je Tužilaštvo jedva čekalo da se nagodi sa „Cecom nacionale“, a to što je to isto tužilaštvo pre samo desetak dana podiglo najteži pravni akt u krivičnom pravu protiv nje – optužnicu, iza koje svojim autoritetom stoji Republika Srbija, kroz svog predstavnika, zamenika državnog tužioca, to naprosto sada nema nikakve veze, ili što kažu deca – puj, pike – ne važi. A Ražnatovićeva je optužena da je milionske iznose od transfera fudbalera, umesto u kasu kluba i na račun države, stavila sebi u džep. Reč je o „tričavoj“ sumi od 235,5 miliona dinara, odnosno 4,1 milion nemačkih maraka i 3,48 miliona dolara.

Šta je ovom nagodbom tužilaštvo uradilo? Prvo, podleglo je populističkoj politici i stavu – možda neko i zavoli tužilaštvo, a drugo, podleglo je političkom pritisku. Jer ma koliko tužilaštvo demantovalo da je pritisaka bilo, ono „nije izvan sveta“. Politička kombinatorika je jasna. Ovo je izborna godina, a rejting vladajuće stranke, odnosno koalicije, trenutno, blago rečeno, nije najbolji. Potresi u koaliciji socijalista i demokrata zbog zemljačkih veza sa optuženom folkpevačicom, zato u ovom trenutku, nisu nimalo poželjni.

Drugim rečima, tužilaštvo je na ovaj način ne samo devalviralo i degradiralo „reformisano“ pravosuđe i državu nego je bahato odvalilo žestoku šamarčinu i po obrazu građana Srbije i svakog zdravorazumskog čoveka, od koje će im dugo zujati u glavi. Potpuno je opravdano pitanje koje pravnici i stručna javnost postavljaju o tome šta je zapravo posao tužilaštva i tužilaca u ovoj zemlji i u čijem interesu oni rade? Čemu osam godina istrage, finansijskih veštačenja, saslušavanja na desetine svedoka, zatim nekoliko proširivanja istrage, pa ponovo novih saslušanja, drugim rečima trošenja para naroda Srbije, sve da bi tužilaštvo posle osam godina, odnosno 2.900 dana, podiglo optužnicu protiv pevačice i njenih bivših saradnika iz FK Obilić, a onda brzopotezno našlo da su dokazi koje su skupljali osam godina nedovoljni za suđenje i „radosna koraka“ potpisalo sporazum o nagodbi. Obraz pravosuđa u ovom slučaju jedino bi mogao da sačuva Viši sud. Ili vreme.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari