Zakon o privremenom smanjenju zarada u državnoj administraciji stupio je na snagu 1. maja, a prestao da važi 31. decembra prošle godine. Suština zakona se svodila na uvođenje „solidarnog poreza“ kojim su oporezovane plate državnih činovnika, i po toj osnovi prikupljeno je nešto više od milijardu dinara.

Propisom su bili obuhvaćeni narodni poslanici, predsednik Republike, članovi Vlade, lica koja na funkciju bira Narodna skupština ili postavlja Vlada, oni koji prema posebnim propisima imaju položaj funkcionera, državnih službenika i nameštenika, zaposleni u Narodnoj banci, izabrani i zaposleni u organima autonomnih pokrajina i jedinicama lokalne samouprave, zaposleni u javnim agencijama, javnim preduzećima, privrednim komorama… Njima su plate veće od 40.000 dinara smanjene za 10, dok su onima čija su primanja bila veća od 100.000 dinara smanjene za 15 odsto. Zakon je prestao da važi, porez ukinut i plate se vraćaju na staro, to jest rastu.

Tako bar izgleda kad čovek logično razmišlja, ali naši političari imaju drugačiju logiku. Diana Dragutinović, ministarka finansija, objašnjava da budžet za 2010. godinu pretpostavlja zamrznute plate u državnom sektoru. „Odustalo se samo od njihovog smanjenja, odnosno „oporezivanja“ zarada većih od 40.000 dinara. Podsećam da ova mera nije uvedena za ceo javni sektor, već samo za državnu administraciju. A učešće onih koji imaju platu veću od 40.000 dinara u državnoj administraciji je tek 15 odsto“, kaže ministarka. Ako je tako, to jest „tek“, zašto je zakon i donošen? Mlađan Dinkić tvrdi da „nema povećanja, ali se plate suštinski vraćaju, jer je kriza na izmaku i nema potrebe da budemo tako rigidni“ i poručuje da se za primanja zaposlenih u javnom sektoru neće izdvajati više budžetskih sredstava.

Mogu to članovi vlade da zovu kako hoće, ali suština se svodi na povećanje januarskih i narednih isplata državnim činovnicima od nekoliko hiljada dinara. Da li je to potrebno u vreme kada nas ubeđuju da plate i penzije ne smeju da idu gore zbog dogovora sa MMF? Kako će sada objasniti zaposlenim u Telekomu i EPS-u da njihove plate ne mogu da budu povećane kad su sebi to faktički omogućili „na mala vrata“? Za „pobunjeni“ Kruševac ih očigledno nije ni briga. Daleko je Kruševac, a i nemaju čime da ucenjuju. Zakon o privremenom smanjenju zarada u državnoj administraciji očigledno je bio „šarena laža“, kao što je i još neostvareno smanjenje broja zaposlenih. Sve mi to znamo, ali najgore je što zna i MMF. E, njima je teže podvaliti „šarenu lažu“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari