Trgovi širom Španije odnedavno predstavljaju poprište protesta protiv visoke stope nezaposlenosti, široko rasprostranjene korupcije i prevelikog uticaja finansijskih tržišta na politiku. Gnevne demonstrante, mahom pripadnike mlade generacije, nije pokolebala ni zabrana javnih skupova uoči regionalnih i lokalnih izbora koji su juče održani u zemlji na Iberijskom poluostrvu.


Pod sloganom „Da, mi kampujemo“, koji priziva u sećanje retoriku američkog predsednika Baraka Obame „Da, mi to možemo“, učesnici protesta razapeli su šatore na ulicama i poručuju da ne brane boje ni levice ni desnice, već državu blagostanja koja je dovedena u pitanje primenom gotovo drakonskih mera štednje. S druge strane, premijer socijalističke vlade Hose Luis Rodriges Sapatero, poput svog grčkog kolege Jorgosa Papandreua, u više navrata je naglasio da su radikalni „rezovi“ neophodni za oporavak Španije od ekonomske krize.

Za razliku od 1990-ih, kada je u toj državi građeno oko 800.000 stambenih objekata godišnje i kada su jeftini krediti omogućili različitim slojevima stanovništva da dobiju „krov nad glavom“, španske porodice trenutno se ubrajaju u najzaduženije na svetu, a novoizgrađene nekretnine ne mogu da pronađu kupce. Posledice krize vidljive su i u turizmu, budući da se ljubitelji mora i sunca iz različitih delova sveta, naročito sa severa Starog kontinenta, opredeljuju za druge, jeftinije destinacije. Zbog sveopšte besparice i nedostatka posla, Španiju napuštaju i imigranti, koji su prethodne dve decenije masovno dolazili.

U pokušaju pridobijanja simpatija javnosti i unapređenja stanja u zemlji harizmatični Sapatero, koji je na prvi premijerski mandat stupio 2004, obećao je korenite reforme i reorganizovao je Vladu u oktobru 2010, što je između ostalog podrazumevalo smenu šefa diplomatije, veterana španske političke scene i počasnog građanina Beograda Migela Angela Moratinosa. Ipak, u proleće 2011. postalo je jasno da premijerove reči i potezi nemaju većeg odjeka među njegovim sunarodnicima, s obzirom na to da je grupa građana izašla da protestuje na ulice Madrida tražeći Sapaterovu ostavku. „Lopovi, manje korupcije“, uzvikivali su Španci okupljeni ispred sedišta Socijalističke stranke, gde je Sapatero najavio da se neće kandidovati za treći mandat 2012. Štaviše, nedavno sprovedene ankete predviđale su izborni debakl vladajuće stranke na jučerašnjim izborima u mnogim regijama, uključujući Barselonu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari