Bosna u krizi? Ništa novo. Još od Dejtonskog sporazuma kriza je bila pravilo, osim ukoliko bi se periodi u kojima su visoki predstavnici nametali svoju volju tumačili kao vreme stabilnosti. Takav način vladavine Bosnu i Hercegovinu je utvrđivao u statusu protektorata i onemogućavao bilo kakve reforme.

Mnogi u BiH nedavni nalog Valentina Incka kojim je poništena odluka Centralne izborne komisije kojom je osporeno formiranje vlasti u Federaciji BiH mimo volje najvećih hrvatskih stranaka vide upravo kao vraćanje diktaturi. Zaista, lupanje šakom o sto teško može predstavljati put ka razrešenju krize.

Nostalgija za čvrstom rukom u Sarajevu, s druge strane, samo je donekle oslabila, kao i insistiranje na unitarnom bosanskom patriotizmu. Bakir Izetbegović u intervjuu Danasu naveo je da se zalaže za rešenja kojima bi bilo onemogućeno preglasavanje Hrvata u BiH, a Republiku Srpsku prihvata kao „teško promenljivu činjenicu“. Opet, Izetbegović smatra da je mešanje identiteta „duh“ Bosne, te da bi stvaranje trećeg, hrvatskog entiteta dovelo do nasilja.

Hrvatsko pitanje u BiH značajno se izmenilo uspostavljanjem tesne saradnje Dodika, SNSD-a i SDS-a sa hrvatskim strankama. Potom i promenom politike Zagreba koji je prihvatio činjenicu da zahvaljujući dejtonskim rešenjima Hrvati nisu adekvatno zastupljeni u organima vlasti. Uprkos upozorenjima, koja nisu bez osnova, da politika dva bosanska HDZ-a vodi u manipulaciju i etničke podele, u najmanju ruku jednako su manipulativne priče o građanskoj opredeljenosti Hrvata koje, navodno, jednako legitimno zastupa „Komšićeva“ SDP. Srbe, tako, zastupaju Srbi, Bošnjake Bošnjaci, a Hrvate „građani“.

Etničke podele u institucijama usred Evrope jesu nakaradne, ali teško je očekivati njihovo prevazilaženje uz pomoć mišića. Upravo suprotno, takve reakcije pre će dalje podstaći centrifugalne sile, što je i dosad bio slučaj.

Aktuelna trvenja kao da još više učvršćuju Dodikovu poziciju. Bez premca u Republici Srpskoj, postao je i omiljeni političar bosanskih Hrvata.

Izetbegović je verovatno u pravu kada kaže da je nedavni sastanak Vlade Srbije i Vlade RS u Banjaluci preterivanje. Jer, RS nije država, te je ovakvima sednicama Srbija favorizuje u odnosu na BiH. Jasna je Dodikova korist od ovakvih sastančenja, ali ne i to kakvu vajdu ima Srbija. Biće da je reč o još jednom svedočanstvu spoljnopolitičke konfuzije Tadića i saradnika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari